İcap nöbeti ombudsmana takıldı
Fotoğraf: AA

BirGün ANKARA

Hastanelerdeki nöbet ücreti sorunlarını yakın zamanda gündeme taşıyan CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, şimdi de icap nöbetleri ile ilgili ücretlerde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

Sağlık Bakanlığı'nın, sağlıkçıların icap nöbetine karşılık gelen fazla mesai ücretlerini ödemediğini dile getiren Emir, “Bakanlık, bin dereden su getiriyor. Ama bu oyun, sonunda Kamu Denetçisi’ne (Ombudsman) takıldı. Ombudsman, bir sağlık çalışanını haklı buldu ve yetkilileri uyardı. Şimdi bu kararın örnek olmasını bekliyor ve bakanlığı bu hukuksuzluktan dönmeye çağırıyoruz” dedi.

Emir, Tekirdağ Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından sigara denetimlerinde görevlendirilen ve hafta içi ile hafta sonu farklı saatlerde icap nöbeti tutmasına karşın, mesai ücreti ya da izin talebi karşılanmayan bir sağlık çalışanının sorununu Meclis gündemine taşıdı. Emir, özetle şunları söyledi: "İcap nöbeti, personelin görev yerine yakın bir yerde bulunmasını ve çağrı üzerine acilen görev yerine ulaşılabilir olmasını gerektirir. Zor şartlar altında çalışan sağlık personeli, icap nöbeti ile daha da stres altında kalmakta ve mesleki yükümlülüklerini yerine getirmesi daha da zorlaşmaktadır. Nitekim, Kamu Denetçiliği de bu çerçevede sağlık çalışanının şikâyetini haklı bulmuş ve personelin icap nöbetinde bulunduğu saat kadar cetvel tutularak taleplerinin karşılanması gerektiği yönünde karar vermiştir.”

***

İcap nöbeti nedir?

İcap nöbeti (ev nöbeti); Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliğinde tanımlanmış , sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri personeli tarafından evde nöbet şeklinde ifa edilen bir nöbet türü olarak tanımlanıyor. BirGün/ANKARA