birgün

11° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 02.09.2020 11:01

İçişleri Bakanı Soylu: IŞİD, Ayasofya’ya yönelik hazırlık yapıyordu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi’ye yaptığı açıklamada, “IŞİD’in Ayasofya’ya yönelik hazırlık yaptığını” söyledi. Soylu ayrıca, örgütün Türkiye’deki siyasetçileri Suriye’ye kaçırmayı planladığını da iddia etti.

İçişleri Bakanı Soylu: IŞİD, Ayasofya’ya yönelik hazırlık yapıyordu

IŞİD’in Türkiye emirinin yakalanıp tutuklandığını geçtiğimiz günlerde açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, örgütün hedeflerinden birinin “Ayasofya olduğunu” söyledi.

Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi’ye konuşan Soylu, şunları kaydetti:

‘ÖRGÜT BİR SÜREDİR HAZIRLIK YAPIYORDU’

“İstanbul’da Ayasofya Camii’ne ve birtakım ekonomik yerlere, aynı zamanda birtakım derneklere yönelik, yani Türkiye’nin içini karıştırabilecek yerlerle ilgili DEAŞ terör örgütü uzun zamandır, neredeyse bir-bir buçuk aydır sürekli olarak kendi içinde bir hazırlık yapıyordu. Emniyet İstihbarat birimlerimiz takip etti. Türkiye’deki birtakım hedefler üzerinde çalıştılar. İlk önce 18 Ağustos tarihinde İstanbul’da Hüseyin Sağır isimli kişiyi eylem hazırlığındayken Kalaşnikoflu olarak ele geçirdiler. Onun üzerinden yürünerek hem o 25’indeki kişi hem de 20 Ağustos’ta Türkiye sözde emiri yakalandı.

DEAŞ eğer radikal bir örgütse Ayasofya ile ilgilenmemesi gerekiyor. Bir türbeyle ilgilenebilir. Kendine ait farklı bir bakış açısı olabilir ve hep oldu. Türbelerle ilgili eylemlilik arayışları söz konusu oldu. Ama Ayasofya’yla ilgili iddia ortaya koymalarını, DEAŞ’ın arkasındaki network’ü göstermesi açısından iyi değerlendirmek gerekiyor. Hangi istihbarat örgütleri DEAŞ üzerinde etkili olmaya devam ediyor? Bunun çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor.”

‘SİYASETÇİLERİ KAÇIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Soylu ayrıca, “IŞİD’in Türkiyeli siyasetçileri Suriye’ye kaçırmaya çalıştığını” ifade etti. Abdülkadir Selvi’nin “Siyasetçileri ve devlet adamlarını Suriye’ye kaçırmayı mı planlamışlar?” sorusuna, Soylu, “Suriye’ye, evet” yanıtını verdi. Soylu, “Türk siyasetçi ve devlet adamlarını mı?” sorusunu ise “Evet, evet. Doğru” şeklinde cevapladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol