birgün

10° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 02.09.2020 11:01

İçişleri Bakanı Soylu: IŞİD, Ayasofya’ya yönelik hazırlık yapıyordu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet'ten Abdülkadir Selvi’ye yaptığı açıklamada, “IŞİD’in Ayasofya’ya yönelik hazırlık yaptığını” söyledi. Soylu ayrıca, örgütün Türkiye’deki siyasetçileri Suriye’ye kaçırmayı planladığını da iddia etti.

İçişleri Bakanı Soylu: IŞİD, Ayasofya’ya yönelik hazırlık yapıyordu

IŞİD’in Türkiye emirinin yakalanıp tutuklandığını geçtiğimiz günlerde açıklayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, örgütün hedeflerinden birinin “Ayasofya olduğunu” söyledi.

Hürriyet gazetesinden Abdülkadir Selvi’ye konuşan Soylu, şunları kaydetti:

‘ÖRGÜT BİR SÜREDİR HAZIRLIK YAPIYORDU’

“İstanbul’da Ayasofya Camii’ne ve birtakım ekonomik yerlere, aynı zamanda birtakım derneklere yönelik, yani Türkiye’nin içini karıştırabilecek yerlerle ilgili DEAŞ terör örgütü uzun zamandır, neredeyse bir-bir buçuk aydır sürekli olarak kendi içinde bir hazırlık yapıyordu. Emniyet İstihbarat birimlerimiz takip etti. Türkiye’deki birtakım hedefler üzerinde çalıştılar. İlk önce 18 Ağustos tarihinde İstanbul’da Hüseyin Sağır isimli kişiyi eylem hazırlığındayken Kalaşnikoflu olarak ele geçirdiler. Onun üzerinden yürünerek hem o 25’indeki kişi hem de 20 Ağustos’ta Türkiye sözde emiri yakalandı.

DEAŞ eğer radikal bir örgütse Ayasofya ile ilgilenmemesi gerekiyor. Bir türbeyle ilgilenebilir. Kendine ait farklı bir bakış açısı olabilir ve hep oldu. Türbelerle ilgili eylemlilik arayışları söz konusu oldu. Ama Ayasofya’yla ilgili iddia ortaya koymalarını, DEAŞ’ın arkasındaki network’ü göstermesi açısından iyi değerlendirmek gerekiyor. Hangi istihbarat örgütleri DEAŞ üzerinde etkili olmaya devam ediyor? Bunun çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor.”

‘SİYASETÇİLERİ KAÇIRMAYA ÇALIŞIYORLAR’

Soylu ayrıca, “IŞİD’in Türkiyeli siyasetçileri Suriye’ye kaçırmaya çalıştığını” ifade etti. Abdülkadir Selvi’nin “Siyasetçileri ve devlet adamlarını Suriye’ye kaçırmayı mı planlamışlar?” sorusuna, Soylu, “Suriye’ye, evet” yanıtını verdi. Soylu, “Türk siyasetçi ve devlet adamlarını mı?” sorusunu ise “Evet, evet. Doğru” şeklinde cevapladı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız