birgün

0° PARÇALI AZ BULUTLU

İçişleri Bakanlığı'ndan Nilüfer Belediyesi'ne LGBTİ incelemesi

İçişleri Bakanlığı, Nilüfer Belediyesi hakkında, LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığı iddialarına yönelik çıkan haberlerin üzerine inceleme başlattı. Söz konusu iddialarla ilgili açıklama yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, belediyenin LGBTİ bireylere yönelik özel bir merkezi olmadığını belirterek, "Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Nilüfer Gençlik Evi’nde gençlere yönelik 'Toplumsal Cinsiyet Atölyesi' organize etmiştir. Bahsedilen merkez Nilüfer’de gençlerin eğitim çalışmalarını yürüttüğü bir mekandır ve LGBT bireylere özel bir merkez değildir" dedi.

GÜNCEL 02.12.2022 14:50
İçişleri Bakanlığı'ndan Nilüfer Belediyesi'ne LGBTİ incelemesi
Abone Ol google-news

İçişleri Bakanlığı, Nilüfer Belediyesi'nin LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığına dair çıkan iddiaların basında yer almasının ardından ön inceleme başlatıldığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Nilüfer Belediyesi’nin LGBTİ için özel dayanışma merkezi açtığına ilişkin haberlerin basında yer alması, kamuoyuna yansıması üzerine Bakanlığımızca, Nilüfer Belediyesinde araştırma, ön inceleme başlatılmıştır" denildi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, konuyla ilgili açıklama yaparak, söz konusu iddianın asılsız olduğunu, belediyenin LGBTİ bireylere özel herhangi bir mekez bulunmadığını belirterek,

Başkan Erdem, açıklamalarında şunları kaydetti:

"Son 2 gündür sosyal medya üzerinden Nilüfer Belediyesi’ne yönelik asılsız iddialarla sürdürülen karalama kampanyasını üzülerek izlemekteyiz. 'CHP’li Nilüfer Belediyesi LGBT için özel merkez kurdu' başlığıyla servis edilen ve pek çok internet yayınında da yer alan iddialar tamamen asılsızdır.

Nilüfer Belediyesi’nin LGBT bireylere özel herhangi bir merkezi yoktur. Nilüfer Kent Konseyi Gençlik Meclisi, Nilüfer Gençlik Evi’nde gençlere yönelik 'Toplumsal Cinsiyet Atölyesi' organize etmiştir. Bahsedilen merkez Nilüfer’de gençlerin eğitim çalışmalarını yürüttüğü bir mekandır ve LGBT bireylere özel bir merkez değildir. Nilüfer Belediyesi’nin Eşitlik Birimi tarafından toplumun farklı kesimlerine toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri verilmektedir. Bu atölye çalışması da aynı içerikte hazırlanmış ve toplumsal cinsiyet eşitliği, temel kavramlar, şiddet ve şiddetle mücadele yöntemleri gibi konuları içeren bir eğitim çalışmasıdır.

Neredeyse her gün kadına yönelik bir şiddet ve cinayet haberlerinin gündeme geldiği ülkemizde, insanlara cinsiyet eşitliği konusunda eğitim verilmesi kimi neden rahatsız etmektedir? Nilüfer Belediyesi sanki gençleri eşcinselliğe teşvik ediyormuş gibi asılsız, kasıtlı ve siyaset uğruna halkı yanıltarak kamu barışını bozacak yayınlar yapılmaktadır. Gerçekle ilgisi olmayan bu kasıtlı yayınları kimin neden teşvik ettiğini kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz.

Şu an sosyal medya üzerinden bir nefret suçu işlenmektedir. Öyle yoğun bir saldırı yapılıyor ki, katılımcılar adına güvenlik endişesi duyduğumuz için biz bu atölye çalışmasını erteledik. Lütfen bu asılsız yayınlara itibar etmeyiniz. Halkı yanıltıcı ve kamu barışını bozacak yayınlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve hukuk zemininde gerekeni yapacağız."

(İHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol