birgün

27° AZ BULUTLU

'İcra dairelerine 4,5 ayda 3 milyon 664 bin yeni dosya geldi'

Milletvekili Burhanettin Bulut, yılın ilk üç aylık döneminde bankalara ödenen faizin 36,5 milyar liraya yükseldiğini, yeni icra dosya sayısının ise yüzde 29 arttığını açıkladı.

EKONOMİ 23.05.2022 14:11
'İcra dairelerine 4,5 ayda 3 milyon 664 bin yeni dosya geldi'
Abone Ol google-news

Kredi kartı ya da kredi borçluları arasına her geçen gün yeni kişiler eklenirken mahkemelerdeki icra dosyalarında da patlama yaşanıyor.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 1 Ocak-13 Mayıs günleri arasında icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 664 bin yeni dosyanın geldiğini belirterek, bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29,1 oranında arttığını söyledi. Bulut, icra dairelerindeki dosya sayısının ise 23 milyon 459 bine çıktığını ifade etti.

BORÇ 1 TRİLYON 173 MİLYAR LİRAYA ÇIKTI

Halkın bankalara, finansman şirketlerine ve TOKİ’ye olan borcunun mayıs ayı itibariyle 1 trilyon 173 milyar liraya yükseldiğini vurgulayan Bulut, “Vatandaş anaparayı bile ödeyemiyor; faize çalışıyor. Bankalara yılın ilk 3 aylık döneminde ödenen faiz tutarı 36,5 milyar TL” dedi.

TAKİPTEKİ BORÇLAR 27,6 MİLYAR LİRA

“Vatandaşın borcu dağları aştı" ifadesini kullanan Bulut, ANKA'ya şu açıklamayı yaptı: Vatandaşların varlık yönetim şirketlerine 30,7 milyar, TOKİ’ye ise 27 milyar lira borcu bulunuyor. Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçları ise 27,6 milyar lira. Vatandaş anaparayı bıraktı, borcun faizine çalışıyor. Tüketici kredileri ve kredi kartları için bu yıl ocak-mart döneminde bankalara ödenen faiz 36,5 milyar lira."

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun