birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

İcralık memura cezayla tehdit

Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü, maaşında icra kesintisi yapılan personellere disiplin soruşturması açıp ceza verileceğini açıkladı. CHP’li Hakverdi, “Bu tehdit hukuksuz ve ahlaksızdır” dedi.

GÜNCEL 26.05.2022 06:30
İcralık memura cezayla tehdit
Abone Ol google-news

Dilan ESEN

Yurttaşların ekonomik krizle baş başa bırakıldığı durumlara bir yenisi daha eklendi. Bu kez kriz nedeniyle maaşına icra gelen memurlar disiplin cezasıyla karşı karşıya. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’ne bağlı Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde maaşında icra kesintisi olan personellere iş yükü oluşturduğu ve mali sorumluluklarını yerine getirmedikleri gerekçesiyle disiplin soruşturması açılacak. Müdürlük, kurumda görev yapan ve maaşında icra kesintisi olan personellere disiplin soruşturması açıp ceza vereceğini bildirdi.

İŞ YÜKÜ OLUŞTURURMUŞ

Kurumun Müdür Vekili Barış Salcan imzalı ve 11 Mayıs tarihli yazıya göre Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nde yapılan müfettiş incelemesi sonucunda görev yapan çok sayıda personelin maaşlarında icra kesintisi tespit edildi. Maaşlardaki icra kesintisinin personelde ‘gereksiz’ iş yükü oluşturacağı da aktarılan yazıda, disiplin açısından da sorun yaratacağı belirtildi.

Yazıda, “Bu durumun görev yapan personel üzerinde gereksiz bir iş yükü oluşturmasının yanı sıra disiplin açısından da sorumluluk doğurması, bu personellerle ilgili olarak ‘borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak’ fiilinin kınama cezası, ayrıca ihtar cezası gerektirir bir suç olması nedeniyle…” denildi. Yazının devamında ise ‘mali sorumluluklarını yerine getirmeyerek bu durumu alışkanlık haline getiren’ personel bulunması halinde disiplin cezası verileceği belirtildi.

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, sözkonusu yazıya tepki gösterdi. Turizm Bakanlığı’nın icra yazışmalarından bezdiğini söyleyen Hakverdi, şunları ifade etti: “Yazıda diyor ki borcunu bilerek isteyerek ödemeyen memurlar tespit edilecek, disiplin soruşturması başlatılacak. Sanırım Turizm Bakanlığı öyle yazışmalarla uğraşıyor ki bu yazışmalardan bezmiş artık memurlarına toplu bir yazı göndermiş. Bundan sonra tarafınıza icra yazısı gelirse hakkınızda disiplin soruşturması yapacağız diyorlar. Bu ülkede 24 milyon icra dosyası var. Vatandaş, memur borçlu. Bir de devlet idarecilere diyor ki icra gelirse bir soruşturma da biz yaparız. İktidarın borçla karşı karşıya kalan memuruna destek olması gerekirken bir de bunun üzerine tehdit göndermişler. Memuruna bundan dolayı disiplin soruşturması açacağı tehdidinde bulunmak hem gayri hukuki hem de gayri ahlakidir.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol