İdare Mahkemesi Üsküdar'da kafenin yıkılması işlemini durdurdu. İBB'nin sahil yolundaki kafenin yıkım işleminin durdurulmasına hükmedilmesinin ardından çalışanlar kafedeki malzemeleri dükkana yeniden taşıdı. Bu sabah saatlerinde başlayan yıkım işlemleri sırasında kafe sahipleri İBB ekiplerine saldırmış, İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten çıkan arbedede darp edilmişti.

Kaynak: AA
İdare Mahkemesi, Üsküdar'daki kaçak yapıların yıkılması işlemini durdurdu

İstanbul 8. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesince(İBB) yürütülen Üsküdar sahil yolundaki bir kafenin kaçak ilavelerinin yıkım işleminin durdurulmasına karar verdi.

İBB'ye bağlı zabıta ekipleri, mahkeme kararı ile sabah saatlerinde sahilde bulunan bir kafenin kaçak ilavelerini yıkmak istemiş, işlem kafe sahipleri tarafından engelendi.  

Kararın hukuka aykırı olduğunu savunan kafe sahipleri, gün içerisinde işlemin iptali ve yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu.

Kafe sahiplerinin avukatları aracılığı ile yaptığı başvuruyu inceleyen İstanbul 8. İdare Mahkemesi, dosya hakkında karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasını kararlaştırdı.

Karar üzerine belediye ekipleri yıkımı durdurdu.

İBB İMAR MÜDÜRÜ DARP EDİLDİ

İBB'ye bağlı zabıta ekipleri, sabah saatlerinde sahilde bulunan bir kafeyi yıkmak isteyince kafe sahipleri ve çalışanları ile belediye ekipleri arasında gerginlik çıkmıştı.

Zaman zaman arbedeye dönüşen gerginlik sırasında darp edilen İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten şikayette bulundu.

İşletme sahipleri, ellerinde tapularının olduğunu, özel mülk olan alanda İBB'nin yetkisinin bulunmadığını ve yıkımın hukuksuz olduğunu iddia etti.

İBB Destek Hizmetlerinden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ise ellerine ulaşan mahkeme kararı üzerine kafenin yıkım işlemini gerçekleştirmek istediklerini ifade etmişti.