birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.01.2021 11:41

İddia: Konya Büyükşehir Belediyesi 'sosyal medya istihbarat birimi' kurdu

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Konya Büyükşehir Belediyesi'nde 'Dijital Takip Ofisi' adında bir birim oluşturuldu." dedi.

İddia: Konya Büyükşehir Belediyesi 'sosyal medya istihbarat birimi' kurdu

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, "Konya Büyükşehir Belediyesi'nde 'Dijital Takip Ofisi' adında bir birim oluşturuldu. Burada 70 kişi çalıştırılıyor. Bu birimde başta Konya'daki gazeteciler ve yazarlar olmak üzere sosyal medya hesabı olan Sivil Toplum örgütleri ve Meslek kuruluşu yöneticilerinin, Yerel Siyasi Parti Yöneticilerden muhtarlara, iş adamlarına kadar her kesimden insanların sosyal medya hesaplarında yaptıkları paylaşımlar takip ediliyor." iddiasında bulundu.

Yokuş, "İktidarı ya da belediyeyi eleştiren gazeteciler uyarılıyor. Yerel gazetelerin ilanları kesiliyor." dedi.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk'e konuşan Yokuş, "2017 yılı Sayıştay Raporları'nda bazı uygunsuz ihale ve harcamalar yer aldı. Özellikle tarihi alışveriş merkezi Bedesten Hanın restorasyonunda ve Konya Ak Yokuş üst geçidi yapımında milyonlarca liralık yolsuzluk iddiası medyaya da yansıdı. Milletvekili sıfatımla Konya Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundum. Ancak, Konya Valiliği soruşturma izni vermedi. Konya Büyükşehir Belediyesi genel seçimler öncesi Konya merkez ve ilçelerinde Ramazan boyu iftarlar verdi. Kendi açıklamalarına göre 400 bin kişi iftara katıldı. Boğazına kadar borçlu bir belediyenin bunu yapması ilginçtir." düşüncesini dile getirdi.

Yokuş, "Yenilenen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Seçimleri öncesi, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya belediyesinin kaynakları ile İstanbul'da yaşayan ne kadar Konyalı varsa yemekli programlar düzenledi. Konyalının hakkını İstanbul seçiminde harcadı." diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol