İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, Vakıfbank'ın Ayhan Bora Kaplan'a ait şirketlere "Kredi verilemez" notuna rağmen 600 milyon liralık kredi verdiğini iddia etti.

Kaynak: Haber Merkezi
İddia: Vakıfbank, Ayhan Bora Kaplan'a ait şirketlere teminatsız 600 milyon lira kredi verdi

İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan'ın sahip olduğu Vakıfbank'tan 600 milyon TL kredi verildiğini öne sürdü.

Çömez'in iddiasına göre Ayhan Bora Kaplan'a verilen kredi teminatsız olarak verildi. Çömez ayrıca Kaplan'a ait şirketlerin kredi değerlendirme notlarının yetersiz olmasına rağmen söz konusu kredinin verildiğini savundu. 

Daha önce gündeme taşıdığı Halkbank’a dair sorularına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in cevap vermediğini belirten Çömez, bu kez Vakıfbank hakkında Şimşek'e sorular yöneltti.

İYİ Partili Turhan Çömez'in Hazine ve Maliye Bakanı Turhan Çömez'e yönelttiği sorular şu şekilde:

  • Ayhan Bora Kaplan’ın sahip olduğu şirketlere Vakıfbank’tan 600 milyon TL kredi verildi mi?
  • Bu kredi yine her zaman olduğu gibi teminatsız mı verildi? Hiçbir karşılık gösterilmeden mi verildi?
  • Bu şirketlerin kredi değerlendirme notlarının C3 veya c4 olduğu bilgisi doğru mu? Bu kredi notları ile hiçbir şirkete kredi verilemeyeceği gerçeğine rağmen mi bu krediler verildi?
  • Halkbank’ın Çukur Ambar Şubesi’nden Ayhan Bora Kaplan’ın muhasebecisine, yani Halkbank’ta kredileri koordine eden kişinin kardeşine karşılıksız krediler verildi mi?
  • Bu paralar Dubai’ye aktarıldı mı? Dubai’de şirketler kuruldu mu?