birgün

24° AZ BULUTLU

İhaleye doymuyor

AKP milletvekili aday adayı olan Ayhan Balcı’nın şirketi yıllardır, belediyelerden milyonlarca liralık ihaleler almayı sürdürüyor. Şirket bu kez 12 Ocak’ta AKP’li Beyoğlu Belediyesi’nden 2 milyon 590 bin TL’lik ihale aldı.

GÜNCEL 16.01.2022 09:59
İhaleye doymuyor
Abone Ol google-news

Filiz GAZİ

AKP’li Ayhan Balcı’nın şirketi 2011’den bu yana kamudan milyonlarca liralık ihaleler alıyor. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, İstanbul’da AKP’li başkanın yönettiği Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı Destek Hizmetleri Müdürlüğü 26 Kasım 2021’de “2022 Yılı Plastik ve Temizlik Malzemeleri” adı altında ihaleye çıktı. 12 Ocak 2022’de açıklanan sonuç ilanına göre ihaleyi 2 milyon 590 bin TL teklif veren Balcıoğlu Gıda Pazarlama Sanayi Ve Ticaret Şirketi aldı.

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre şirketin sahibi AKP Zeytinburnu İlçe Teşkilatı Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği de yapan, 2011 seçimlerinde AKP’den milletvekili aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen Ayhan Balcı. Şirket 2011 yılından bu yana kamudan toplam 52 milyon 594 bin değerinde 51 ayrı ihale aldı.

2002 yılında AKP Zeytinburnu ilçe teşkilatında kurucu yönetim kurulu üyesi olarak göreve başladı. 2011 yılına kadar AKP Zeytinburnu ilçe teşkilatında çeşitli birimlerde başkan ve başkan yardımcılığı görevleri üstlendi.

AİLE İHALELERİ TOPLUYOR

15 Ocak 2011 tarihine AKP Zeytinburnu İlçe Teşkilatı Siyasi ve Hukuki İşler Birim Başkanı iken görevinden istifa ederek İstanbul 2. bölgeden AKP milletvekili aday adayı oldu. Ancak seçimlerde aday listesine giremedi.

Şirketin uzun yıllardır AKP'li ilçe belediyelerinden milyonlarca liralık ihaleler aldığı biliniyor. Ayhan Balcı ve ailesine ait şirketler, başta Zeytinburnu Belediyesi olmak üzere Başakşehir, Bahçelievler, Beykoz, Beyoğlu ve Güngören belediyelerinden yıllardır milyonlarca liralık ihale alıyor. Ayhan Balcı ve kardeşine ait iki şirketten biri olan Ender Elektronik Gıda İnşaat Tekstil Kırtasiye San. Ve Tic. Ltd. Şirketi de birçok AKP’li belediyeden ihale aldığı biliniyor.

***

TCDD ihalesi Meclis’e taşındı

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, TCDD 3. Bölge Müdürlüğü tarafından 2019 yılının haziran ayında Denizli Gar yollarının yenilenmesi konusunda yapılan ihaleyle ilgili Meclis’e Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi. Sertel önergede, 2019 yılının haziran gerçekleşen ihalenin sonucunda ihaleyi alan şirkete yasaya aykırı şekilde keşif artışı yaptırılıp yaptırılmadığını sordu. Sertel aynı zamanda, ihale kapsamında yapılması gereken ve keşif cetvelinde yer alan demiryolu hattında raylara 250 adet alüminotermit ray kaynağı ve stres alma yapılması işinin yükleniciye neden yaptırılmadığı sorusuna da yer verdi. Soru önergesinde şunlar soruldu:

Denizli depo şefliği, sözleşmeye esas proje içinde kalacak şekilde, ihale şartnamesinde bulunmayan Denizli Gar 1’inci yolunun betonlanması ve yıkama kanalı yapılması işini yüzde 20 iş artışı kapsamında alep etmiş midir?

Denizli’de ihale edilen işin il dışında (İzmir Söke) başka bir ihale ile örtüştürülerek Denizli Depo Şefliğinde görevli kontrol amiri tarafından yasaya aykırı olduğu halde kabul edildiği, firmanın buradan haksız kazanç sağladığı ve kurumun zarara uğratıldığı doğru mudur?
Yüklenici adet fiyatı 809 TL olan ray kaynağı yapılması işi başka bir firmaya kaç liraya yaptırılmıştır?

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol