birgün

13° PARÇALI BULUTLU

İhaleyle iki kişiye verildi: Halk plajı halka kısıtlanacak!

İzmir’in Menderes ilçesindeki halk plajı önce su üstü sportif faaliyet alanı ilan edildi sonra ihaleyle iki şahsa 5 yıllığına verildi. Bölgede yaşayan yurttaşlar ise duruma tepki göstererek imza kampanyası başlattı.

YAŞAM 06.06.2022 06:30
İhaleyle iki kişiye verildi: Halk plajı halka kısıtlanacak! Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

İzmir’in Menderes ilçesinde bulunan Özdere Orta Mahallesi Gençlik Parkı ve önündeki kumsal alan olan halk plajı, İzmir Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından turizm amaçlı su üstü sportif faaliyet alanı ilan edildi. Bu alanda faaliyet yapmak için müdürlüğe başvuran Halil İncetürk ve Mehmet Özkapu isimli kişiler, kapalı zarf usulü verdikleri teklif sonrasında 101 bin 555 TL bedelle alanda 5 yıllık faaliyet izni aldı.

DAVA AÇACAKLAR

Bölge halkı ise faaliyetlerin başlamasıyla birlikte halk plajının ve parkın işgal edileceğini ve kendi kullanımlarını kısıtlayacağını belirterek, faaliyet izninin iptal edilmesini istedi. Yurttaşlar, Anayasa ve kıyı kanununa göre koyların ve plajların halkın kullanımına açık olması gerektiğini belirterek, iznin iptal edilmesi için Menderes Kaymakamlığı’na dilekçe yazarak imza topladı. Bölgede yaşayan yurttaşlardan olan Hüseyin Güzey BirGün’e yaptığı açıklamada, “Biz bu bölgede yaz kış yaşayan kişileriz. Hem parkı kullanıyoruz hem de yaz aylarında kumsaldan faydalanarak denize giriyoruz. Halk plajı olduğu için hafta sonları buraya daha fazla insan geliyor ve kumsal plajdan yararlanıyor. Bu faaliyet izniyle beraber kullanım alanımız hem kumsal alanda hem de denize doğru kısıtlanacak. Sahile kulübeler ve şemsiyeler getirecekler, denize doğru ise dubalar koyacaklar. Jet ski, muz ve bunlara benzer bir sürü araç kiralayacaklar. Hâlbuki bu faaliyeti gösterebilecekleri çok daha uygun ve müsait alanlar var. Biz bölge halkı olarak endişeliyiz” dedi.

Bölge sakinlerinden Ali Ekber Alkoç da şunları söyledi: “Burası özellikle hafta sonları Menderes’ten ve İzmir’den insanların akın akın geldiği bir halk plajı. Böyle bir faaliyet yapılması demek sahildeki ve denizdeki kullanım alanının kısıtlanması demek. İlk başta sahilde küçük bir alanı kiraladıklarını söylüyorlar ama biz özellikle kalabalık günlerde burada şemsiye, sandalye gibi ürünleri kiralayabileceklerini düşünüyoruz. Burada gösterecekleri faaliyetler sebebiyle insanların can güvenlikleri tehdit altında olacak. İnsanlar denizde açılıyor rahat rahat yüzüyor. Yanlarından gelecek bir jet skiyi görmeme veya jet skinin onları görmeme ihtimali çok yüksek. Ölümlü kazalar meydana gelebilir. Biz bu izni iptal ettirmek için bölgedeki insanlarla beraber imzalar topladık, şimdi İSE yürütmeyi durdurma davası açmaya hazırlanıyoruz. Kıyılar halkındır ve öyle kalmalı.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol