birgün

22° AÇIK

İHD, Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi, Mescid-i Aksa gerilimini gerekçe göstererek Neve Şalom Sinagogu'na saldıran Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu.

GÜNCEL 26.07.2017 14:10
İHD, Alperen Ocakları hakkında suç duyurusunda bulundu
Abone Ol google-news

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu üyeleri, Mescid-i Aksa'da yaşanan gerilim dolayısıyla Karaköy'deki Neve Şalom Sinagogu önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Musevi vatandaşları tehdit eden ve simagoga tekme ve taş atarak saldıran Alperen Ocakları üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı önünde toplanan İHD üyeleri adına açıklama yapan Işıl Su Demirel, Alperen Ocakları üyelerinin 21 Temmuz'da Neve Şalom Sinagogu önünde gerçekleştirdikleri tehdit içeren protesto gösterisini hatırlattı.

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican'ın sinagogtaki ibadeti engellemeye ilişkin bazı sözler sarf ederek suç işlediğini vurgulayan Demirel, Büyük Osmanlı Derneği üyesi bir grubun da Balat'taki Ahrida Sinagogu önünde İsrail'in Mescid-i Aksa önüne yerleştirdiği metal detektörleri protesto ettiğinin altını çizdi.

Demirel, farklı dinden yurttaşların diğerleri ile eşit yaşamalarının onların en dokunulmaz, en temel hakkı olduğunu kaydetti.

Gruptakiler açıklamanın ardından adliye binasına girerek Alperen Ocakları üyeleri ve İstanbul İl Başkanı Kürşat Mican hakkında suç duyurusunda bulundu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol