birgün

16° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 23.01.2021 07:37

İHL’lerin musluğu kesilmiyor

İmam hatip liselerindeki akademik başarı beklenen düzeye ulaşamıyor. Öğrenci başarısını artırmak için üç yılda 16 milyon TL harcama öngören MEB, 2021 yılında bu kapsamda yapılacak AR-GE çalışmalarına 6 milyon TL ayırdı.

İHL’lerin musluğu kesilmiyor

Mustafa M. Bildircin

İmam hatip liselerinden (İHL) mezun olan öğrencilerin merkezi sınavlarda başarısının düşük olması üzerine harekete geçen Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ‘öğrenci başarısının artırılması’ için 16 milyon TL kaynak ayırdı.

Başarının artırılmasına yönelik AR-GE çalışmalarının 2020 yılında başladığı ve 2023 yılında tamamlanacağı bildirildi. Ayrıca imam hatiplerdeki öğrenci başarısının artırılmasına yönelik AR-GE çalışmaları yapılacağı belirtildi. Etüt, proje ve makine, teçhizat alımını kapsayacak çalışmalar için 2021 yılı bütçesine 6 milyon TL ödenek kondu.

2023’TE TAMAMLANACAK

2020-2023 yılları arasında gerçekleştirilmesi planlanan projeler için 2020 yılı sonu itibarıyla yapılan harcama 2 milyon TL oldu. 2021’de harcanması öngörülen 6 milyon TL ile birlikte iki yılda toplam 8 milyon TL harcanacak projeden geriye kalan paranın 2022 ve 2023 yıllarına bölüştürüleceği öğrenildi.

Buna göre imam hatip okullarındaki öğrenci başarısının artırılmasına yönelik çalışmalar için 2022 ve 2023 yıllarında 4’er milyon TL harcanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol