birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

TEKNOLOJİ 16.10.2019 12:45

İki yıl kullanılmayan telefonlar kapatılacak mı?

İki yıl kullanılmayan telefonlar kapatılacak mı?

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği Başkanı Turnacı, iki yıl kullanılmayan telefonlar için kapatılma talebinde bulundu.

Donanım Günlüğü'nden Ender Öztürk'ün haberine göre, IMEI konusunda MOBİSAD Başkanı Mustafa Kemal Turnacı’dan ilginç bir talep geldi. Normalde 7 yıl boyunca sinyal alınamayan telefonların IMEI’si otomatik olarak sistemden kapatılıyordu. MOBİSAD başkanı bu sürenin iki yıla indirimlesi konusunda bugün talepte bulundu.

Turnacı; “Artık IMEI numarası kimliğimiz sıfatında oluyor. Bugün IMEI numarası kullanıldığından dolayı ülkemizde ceza alan vatandaşlarımız var, hatta terör örgütüne üye olmaktan ceza alan vatandaşlarımız bulunuyor. Önce ilgili kurumlar ve sektör temsilcileri olarak öz eleştirimizi yapmamız lazım. Bizim bu konuda bazı kuralları işletebiliyor olmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Turnacı; “En son torba yasayla çıkartılan 7 yıl sinyal almayan cihazların kapatılması, IMEI havuzundan çıkartılması uygulaması, klonlanan cihaz sayısını azaltacaktır. Ama bunun yeterli olmadığını, 7 yılın 2 yıla düşürülmesinin yaşanan mağduriyetleri azaltacağını düşünüyoruz.” ifadeleri ile sözlerini noktaladı.

İki yıl boyunca kullanılmayan telefonların kapatılması durumunda ise olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi için bu kapsamın genişletilmesi gerekecek. Örneğin; yedekte tutulan orta veya üst segment telefonlar 2 yıl kullanılmazsa direkt kapatılacak. Bu durum ile karşılaşan kullanıcılar için itiraz sürecinin resmileşmesi gerekiyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız