birgün

27° AZ BULUTLU

İklim değişikliğine karşı 23 günde 4 deniz geçtiler

BİRGÜN EGE 20.05.2022 06:30
İklim değişikliğine karşı 23 günde 4 deniz geçtiler
Abone Ol google-news

BirGün/EGE

Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi Utku Gümrükçü öncülüğünde minimum Karbon Ayak İzi hedefiyle Artvin’in Hopa ilçesinden yola çıkan ‘Gelecek için Yelken Açıyoruz’ ekibi, paketli gıda tüketmeden ve motor kullanmadan yalnızca yelkenli ile yol alarak Samsun, Bandırma, Çeşme, Bodrum, Marmaris ve Mersin’in ardından 23’üncü günde Hatay’ın Arsuz ilçesine ulaştı.

Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, CHP Genel Merkez ziyareti kapsamında ‘Gelecek için Yelken Açıyoruz’ ekibini arayarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştürdü. Yolculuğun Karadeniz etabında yelken ekibiyle görüntülü görüşen Kılıçdaroğlu, “Baharımızı yaza çevirme vakti geldi. Şimdi Türkiye’nin tan vakti! Gün doğuyor, umut yeşeriyor. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya teslim etmek için üzerimize düşen sorumluluğun bilincindeyiz. Canlı ve cansız varlıklar olarak bir ekosistemin parçasıyız. Sağlıklı işleyen bir ekosisteme sahip dünyaya doğma hakkı, henüz doğmamış olan nesillerin hakkıdır. ‘Sürdürülebilir Yaşam’ anlayışı ışığında bu hakkı Anayasal güvence altına alacağız. Umarım gösterdiğiniz bu eylem ve çaba ülke olarak farkındalığımızı artırır” ifadeleriyle desteklerini iletti.

HOPA ÇAMLARI MARMARİS’TE YEŞERECEK

Yelkenli ile birlikte Marmaris’e giden Avrupa İklim Paktı Türkiye Büyükelçisi ve Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, ekibin Artvin’den getirdiği 1000 adet çam tohumu ve kozalakları geçen yıl yaşanan orman yangınlarında zarar gören alanlara ekilmesi için Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay›a teslim etti. ‘Gelecek için Yelken Açıyoruz’ yolculuğuna öncülük eden Utku Gümrükçü, yolculuk sürecinde yelken ekibine destek olan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ve Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’a seyir esnasında kırılan makaralardan geri dönüştürülerek yapılan plaketleri takdim etti.

‘Gelecek için Yelken Açıyoruz’ ekibi, güzergâh boyunca Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’in farklı noktalarından yolculuk sonrasında bilimsel incelemelerde bulunulması için aldıkları su numunelerini ilgili mercilere teslim edecek. Araştırmalar tamamlandığında sonuçlar kamuoyuyla paylaşılacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol