birgün

20° AÇIK

İklim Şurası’nda öncelikli talepler açıklandı: Kömürü durdurun

YEŞİL BİRGÜN 19.02.2022 11:40
İklim Şurası’nda öncelikli talepler açıklandı: Kömürü durdurun
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

İklim ve çevre alanında çalışan kurumlar, 2053 net sıfır hedefi kapsamında İklim Şurası’ndan öncelikli taleplerini açıkladı. Türkiye'nin 2053 Net Sıfır Emisyon ve Yeşil Kalkınma hedefi doğrultusunda kısa, orta ve uzun vadeli strateji, eylem, politika ve mevzuatların altyapısını oluşturacak İklim Şûrası, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 21-25 Şubat tarihleri arasında Konya'da gerçekleştirilecek.

İklim Şûrası öncesinde çevrimiçi komisyon toplantıları tamamlandı. Seragazı azaltımı, yeşil finansman ve karbon fiyatlama, iklim değişikliğine uyum, yerel yönetimler, göç ve adil geçiş ile bilim ve teknoloji konularında toplanan komisyonlarda, iklim ve çevre alanında çalışan kurumların temsilcileri Türkiye’nin net sıfır hedefine ulaşması için gerekli politika önerilerini sundu.

İklim ve çevre alanında çalışan kurumlar, 2053 net sıfır emisyon hedefine ulaşabilmek için, 2030 yılına yönelik iklim hedeflerinin belirleyici olacağına dikkat çekiyor. Aralarında Yuva Derneği, HEAL, Greenpeace ve WWF’nin de bulunduğu imzacı kurumların, İklim Şûrası’nda alınacak kararlara dair öne çıkan talepleri şöyle:

►Kömürden elektrik üreten termik santralların kurulmaması

►2030 yılına kadar kömürden elektrik üretiminin kademeli olarak sona erdirilmesi

►Emisyon üst sınırlarının 2053 net sıfır vizyonuyla uyumlu şekilde belirlendiği ve sektörleri emisyon azaltımına teşvik edecek seviyede bir karbon fiyatlandırma mekanizmasının devreye alınması

►2030 yılına kadar korunan alanların koruma niteliğinin artırılarak ülke yüzölçümündeki payının yüzde 30’a çıkarılması, bu kapsamda ormanların madencilik, turizm, enerji ve yapılaşma gibi faaliyetler için tahsis edilmesine son verilmesi ve artan ağaç kesimine son verilmesi.

►İklim değişikliğiyle mücadele ve kentlerin uyumu için kentsel politikaların ve imar planlarının revize edilmesi, kentsel hizmetlerin karbonsuzlaştırılması.

►Gıda sistemlerinin bir bütün olarak ele alınması, bu çerçevede 2030 yılına kadar, toprak sağlığını iyileştiren ve ekosistemi destekleyen uygulamalarla gıda güvencesinin ve güvenliğinin sağlanması ve tarım kaynaklı emisyonların azaltılması.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun