Ekonomik kriz yurttaşın tercihini etkiledi. Cumhur İttifakı’nın oyları ülkenin 7 bölgesinde hızla dibe çöküyor. ORC’nin 32 ildeki araştırmasına göre artık hiçbir bölge ya da şehir, ‘iktidarın kalesi’ olarak adlandırılamıyor.

İktidar 7 bölgede en dibe çöküyor
Fotoğraf: Depo Photos

Politika Servisi

AKP ve MHP’nin oyları kale olarak nitelenen iller başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında eriyor. Son dönem yayımlanan kamuoyu yoklamalarının hiçbirinde istediği sonucu alamayan iktidar cephesi 2018 seçimlerinden bu yana ülkenin 7 bölgesinde de oy kaybetti. Son seçimlerden isabetli sonuçlar ortaya koyan ORC Araştırma’nın kamuoyu yoklamaları dikkat çekti. Mayıs ayından bu yana Ankara, Samsun, Antalya, Erzurum, Aydın gibi büyük şehirlerin de aralarında bulunduğu 32 ilde yaptığı anketlerin sonuçları halkın, iktidardan umudu kestiğini bir kez daha ortaya koydu.

Anketlerde, Millet İttifakı partilerinin Cumhur İttifakı partilerine göre pek çok ilde önde olduğu, iktidarın oy deposu olan yerlerde ise başa baş bir duruma ulaştığı ortaya çıktı. Şirketin temmuz ayı Türkiye geneli anketine göre ise altılı masayı oluşturan partilerin oyları yüzde 52'ye ulaşıyor. HDP'nin ve Cumhur İttifakı'nda yer almayacaklarını açıklayan diğer muhalefet partilerinin oyları da eklenince muhalefetin toplam oyu yüzde 60 sınırını geçiyor.

ORC’nin son 3 ayda 32 ilde yaptığı araştırmanın sonuçlarını şöyle özetledik:

KOCAELİ’DE KAYIP BÜYÜK

Marmara: Tekirdağ'da Mayıs ayında yapılan ankette son seçimlere göre AKP yüzde 7,6, MHP yüzde 2,6 oy kaybı yaşıyor. Bu seçmenlerin büyük oranda tercih ettiği yeni partileri ise yüzde 9,6 ile İYİ Parti olarak görünüyor. Kırklareli'de AKP'nin 2018'e göre kaybı yüzde 6,5 oldu. AKP'nin yüzde 50'ye yakın oy aldığı sanayi merkezi Kocaeli'de ise Cumhur İttifakı yüzde 15'ten fazla kayıp yaşamış görünüyor. Millet İttifakı partileri ise aynı oranda yükselişte. Çanakkale mayıs ayı anketine göre AKP ve MHP'de toplam kayıp yüzde 13'ü buluyor. CHP'de artış sınırlı kalırken, İYİ Parti ise yüzde 7,3 oranında yeni seçmen kazanmış. Balıkesir'de de Çanakkale'ye benzer bir tablo var. Mayıs anketine göre Cumhur İttifakı'nın iki partisinde kayıp yüzde 13, İYİ Parti ise yüzde 9'dan fazla yeni seçmen kazanmış görünüyor.

iktidar-7-bolgede-en-dibe-cokuyor-1045210-1.

Ege: Manisa'da Mayıs ayı anketine göre AKP yüzde 7,5, MHP yüzde 4,2 oy kaybı yaşarken İYİ Parti yüzde 5,9, CHP yüzde 2,1 artış sağlamış. Aydın’da mayıs anketine göre CHP yüzde 2'ye yakın bir kayıp yaşasa da halen birinci parti durumunda. AKP ve MHP'de toplam kayıp yüzde 9'a yaklaşırken İYİ Parti yüzde 12'den fazla oranda yeni seçmen kazanmış görünüyor. Ankete göre HDP'nin de bu ilde yüzde 3'ten fazla kaybı var. Denizli’de mayıs anketine göre Cumhur İttifakı yüzde 13'e yakın oranda seçmen kaybederken CHP ve İYİ Parti bu seçmenleri kazanmış görünüyor. Muğla’daki haziran anketine göre ise Cumhur İttifakı yüzde 12 civarında gerilerken CHP ve İYİ Parti aynı oranda artmış görünüyor. Afyon'da haziran ayı anketi Cumhur İttifakı'nda yüzde 20 gibi büyük bir kayba işaret ediyor.

ERİME 20 PUANDAN FAZLA

Akdeniz: Antalya'da da Denizli'ye benzer bir durum var. Haziran anketine göre Cumhur İttifakı'nda kayıp yüzde 14'ü geçiyor, Millet İttifakı'nın iki büyük partisinde ise yüzde 13'e yakın yeni seçmen tercihi var. Burdur’da haziran anketinde AKP'de kayıp yüzde 10'dan fazla. MHP'nin de yüzde 7'ye yakın kaybı olduğunu gösteren anket sonucuna göre CHP ve İYİ Parti'de toplam artış yüzde 14'e yakın.

Isparta'da da Burdur'a benzer bir tablo var. Cumhur İttifakı partileri yüzde 18'den fazla kayıpta, İYİ Parti ve CHP yüzde 14'ten fazla yükselişte. Mersin'de AKP ve MHP yüzde 10'a yakın oranda seçmen kaybederken İYİ Parti ve CHP yüzde 10'a yakın seçmen kazanmış görünüyor. Adana'da 2018'de ilk sırada yer alan AKP koltuğunu az farkla da olsa CHP'ye kaptırmış görünüyor. Millet İttifakı'nda yükseliş yüzde 10'u aşıyor. AKP'nin 2018'de yüzde 60’a yakın oy aldığı Maraş'ta Cumhur İttifakı'nın toplam kaybı yüzde 20'yi aşmış görünüyor.

Karadeniz: Giresun'da Cumhur İttifakı'nın toplam kaybı yüzde 20'ye yakın. İYİ Parti ve CHP ise yüzde 15'ten fazla yeni seçmen kazanmış görünüyor. Karabük'te haziran ayı anketine göre AKP ve MHP'de kayıp yüzde 18'i geçiyor. CHP ve İYİ Parti’de ise yüzde 15'ten fazla yükseliş var. AKP'nin 2018'de yüzde 52 oranında oy aldığı Samsun'da kaybı yüzde 11'i geçmiş durumda. Haziran anketine göre MHP yüzde 7,3 oy kaybederken İYİ Parti ve CHP yüzde 15'ten fazla oy artırmış. Trabzon'da da Haziran anketine göre tablo Samsun'a benziyor. 2018'de yüzde 56 oy alan AKP yüzde 15'e yakın kayıp yaşarken MHP'de kayıp yüzde 7'ye yakın. İYİ Parti yüzde 9,5, CHP yüzde 8,1 oranında oy artışı sağlamış görünüyor.

İç Anadolu: Başkent Ankara'da temmuz ayı anketi Millet İttifakı partilerinde yüzde 10'a ulaşan yükseliş yaşandığını gösterirken AKP tek başına yüzde 9 oy kaybetmiş görünüyor. MHP'de ise kayıp yüzde 6'yı geçiyor. Kırıkkale'de de Cumhur İttifakı'nın kaybı yüzde 20'ye yaklaşmış görünüyor. Temmuz anketine göre CHP ve İYİ Parti'de yükseliş yüzde 13'e yakın. Nevşehir’de haziran anketine göre Millet İttifakı partilerinin yükselişi yüzde 15'in üzerinde. AKP yüzde 13'ü, MHP yüzde 8'i aşan oy kaybı yaşıyor.

Doğu Anadolu: AKP'nin 2018'de yüzde 50'yi geçtiği bir diğer il olan Erzurum'da ise Haziran anketine göre Cumhur İttifakı yüzde 17'den fazla kayıpta, Millet İttifakı yüzde 17'den fazla yeni seçmen kazanmış durumda. AKP ve MHP'nin 2018'de toplam oyların yüzde 70'e yakınını aldığı Elazığ'da ise Temmuz ayı anketine göre bu iki partinin oy kaybı yüzde 20'ye yaklaşıyor.