birgün

3° AÇIK

SİYASET 17.02.2021 14:19

“İktidar esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında”

Havalimanlarını işleten şirketlere kira ertelemesi, indirimi ve işletme hakkı uzatımı yapılmasını eleştiren CHP’li Akın, “İktidar esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında yer almayı tercih etmiştir” dedi.

“İktidar esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, havalimanlarını işleten şirketlere kira ertelemesi, indirimi ve işletme hakkı uzatımı yapılmasıyla ilgili, "İktidar esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında yer almayı tercih etmiştir" dedi.

ANKA’da yer alan habere göre, CHP Balıkesir Milletvekili Akın, pandemi dolayısıyla yolcu sayısı düşen havalimanlarını işleten şirketlere sağlanan kira ertelemesi, indirimi ve işletme hakkı uzatımına tepki gösterdi.

'İKTİDAR YANDAŞ ŞİRKETLERİN YANINDA OLMAYI TERCİH ETTİ'

"İktidarın esnafın yanında yer almamasını" eleştiren Akın, "40 yıldır devlete vergi veren esnafımız adeta ölüm kalım mücadelesi verirken iktidar, esnafın değil, yandaş şirketlerin yanında yer almayı tercih etmiştir" dedi.

Akın, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP'nin Rize kongresinde, "Pandemiye rağmen kongre labelep dolu" sözlerini işaret ederek, "İktidar kendi parti kongreleri lebalep dolu diye övünürken pek çok dükkanın kepenkleri kısıtlama dolayısıyla kapalı durumdadır" diye konuştu.

iktidar-esnafin-degil-yandas-sirketlerin-yaninda-842691-1.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın

İstanbul Havalimanı'nın kamu bütçesinde verilen yolcu garantisiyle kara deliğe dönüştüğünü belirten Akın, "Yandaş şirketlerin çıkarı söz konusu olduğunda pandemiyi mücbir sebep kabul eden iktidar, kurdaki olağanüstü artışı da mücbir sebep kabul ederek dolar üzerinden verilen garantileri Türk Lirası’na çevirmesi için de siyasi irade göstermelidir" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol