birgün

8° HAFİF YAĞMUR

İktidar huzursuz, korkuyor sonunun geldiğini görüyor

KÜLTÜR SANAT 01.02.2023 06:30
İktidar huzursuz, korkuyor sonunun geldiğini görüyor Genco Erkal, İmparator oyunu ile seyirci karşısında. (Fotoğraf: ANKA)
Abone Ol google-news

İmparator isimli yeni tiyatro oyunu ile seyirciyle buluşan usta sanatçı Genco Erkal, oyunun yanı sıra ülkenin gündemine dair açıklamalarda bulundu. Türkiye'de diktatörlüğe doğru giden ciddi bir sivil darbe, tek adam dönemi yaşandığını belirten Erkal, “Ama artık bu iktidar huzursuz, korkuyor, sonunun geldiğini de görüyor. Bundan sonra devam etmesine imkân yok” dedi.

“İmparator” isimli oyun, Etiyopya İmparatoru Haile Selassie'nin 44 yıllık imparatorluğu devrildikten sonra, imparatora yakın ve aralarında imparatorluk yöneticilerinin de olduğu isimlerin düşüncelerini aktarıyor. Oyun, Türkçeye “Afrika Aslanı” olarak çevrilen kitaptan uyarlandı. Uzun zamandır üzerinde çalıştıklarını belirten Erkal, “Çok ilginç bir kitap. Polonyalı, çok ünlü, bizim ülkemizde de tanınıyor, kitaplarının pek çoğu Türkçeye çevrilmiş Ryszard Kapuściński adında bir gazeteci-yazar. Bütün dünyayı dolaşmış. Afrika ile özel ilgili, Latin Amerika ile ilgili, tabii Sovyetler Birliği ile de ilgili. Birçok röportaj kitabı var. Gittiği yerde bir sürü değişik kişilerle konuşup kitaplarını öyle yazmış” dedi.

Erkal, son dönemlerde kendisi dâhil pek çok sanatçıya çeşitli sebeplerle davalar açılması, konser ve tiyatro oyunlarının iptal edilmesi ile ilgili düşüncelerini şöyle aktardı: “Ben, hayatımda resmi olarak 4 tane askeri darbe yaşadım, gayri resmilerini saymıyorum. Bir sürü darbe, gizli darbeler de yaşadım. Bu son dönemde sivil darbeleri de yaşamış olduk. Yani güya demokrasi var ama tam tersine, bayağı ciddi bir sivil darbe ve tek adam rejimi bizi doğrudan doğruya diktatörlüğe götürüyor. Ama artık bu iktidar huzursuz, korkuyor, sonunun geldiğini de görüyor. O zaman da muhalefet hareketine hiçbir tahammülü yok. En ufak bir şey olunca, örnek olsun diye, başkaları da aynı şekilde konuşamasın, ters bir tepki veremezsin diye hemen durduruluyor. İşte davalar açılıyor, içeri atılıyor. Şu anda mesela ülkemizde sadece siyasi nedenlerle, hiçbir hukuki gerekçe olmadan insanlar ne kadar yatacaklarını bilmeden hapisteler. Yani böyle bir şey. İnsanın aklı almıyor ama maalesef öyle. Çünkü istemediğini, beğenmediğini hemen yarın oraya yolluyor, yatırıyor.” ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun