birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 28.07.2021 07:43

İktidar koruyor transfobi büyüyor

Trans kadın Ecmel’in maruz bırakıldığı şiddete ilişkin konuşan Pembe Hayat Derneği’nden Kaya, “Failler yargılanacak” dedi.

İktidar koruyor transfobi büyüyor

Meral DANYILDIZ

Trans kadın Beren Ecmel’in maruz bırakıldığı transfobik şiddete tepkiler sürüyor. İstanbul Taksim’de bulunan Harbiye’de Ecmel, önce sözlü tacize ardından fiziksel şiddete maruz bırakıldı. Saldırganlar ise hâlâ kayıp. İktidar ve yandaş basın tarafından sık sık hedef alınan LGBTİ+ ve translara yönelik şiddet, nefret ve taciz sistematik olarak sürüyor.


NE İLK NE DE SON

LGBTİ+ ve translara yönelik uygulanan şiddeti değerlendiren Pembe Hayat Derneği’nden Efruz Kaya, son dönemde özellikle Taksim’de saldırıların yoğunlaştığını söyledi. LGBTİ+’ların Maçka’daki pikniğine yapılan polis müdahalesini de hatırlatan Kaya, “Bu ne ilk ne de son oldu. Özellikle translara yönelik şiddet maalesef hayatın olağan parçası haline gelmiş durumda. Beren’le birlikte saldırıya uğrayan Asya da daha önce saldırıya maruz bırakılmıştı. Asya’ya saldıranlar nasıl hak ettikleri cezayı almadıysa, burada da failler yakalanıp ceza almazsa, iktidar tarafından söylenmek istenen ‘translara, LGBTİ+’lara saldırmak meşrudur’ olacak” dedi. Mücadeleye devam edeceklerinin altını çizen Kaya, şöyle konuştu: “Bizler bu ülkenin vatandaşlarıyız, bu toplumun insanıyız. Burada yaşamaya devam edeceğiz. Öldürerek, vurarak, saldırarak, gasp ederek yok edemezler. Bunu saldırganlar da devlet de biliyor. İnanıyorum ki bir gün gelecek, bunları yapanlar yargılanacak. Eğer biz hukuk devletinde yaşıyor olsaydık şu an hem bu saldırıları teşvik edenler hem de saldırganlar çok büyük cezalar alırlardı.”

İKTİDAR HEDEF GÖSTERDİ

LGBTİ+’lara dönük şiddet bu yıl da sürdü. Yaşanan olaylardan öne çıkanlar şöyle:

Onur Haftası Komitesi’nin çağrısıyla Maçka Parkı’nda yapılmak istenen pikniğe polis müdahale etti.

Maçka Parkı'nda üç LGBTİ+, yaklaşık 10 kişilik bir grubun saldırısına maruz bırakıldı.

Haziranda İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir’de düzenlenmek istenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşleri’ne katılanlara müdahale edildi, birçok kişi gözaltına alındı.

Bir genç “LGBTİ misin lan sen?” diyerek sokakta saldırıya uğradı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol