birgün

16° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 11.12.2019 14:38

İlber Ortaylı'dan Celal Şengör'ün sözlerine yanıt

Celal Şengör'ün " En cahil Türkler, Müslüman Türklerdir. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır" ifadelerine İlber Ortaylı'dan yanıt geldi. Ortaylı, "Osmanlı'yı anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur" dedi

İlber Ortaylı'dan Celal Şengör'ün sözlerine yanıt

Celal Şengör'ün ''En cahil Türkler, Müslüman Türklerdir'. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır' şeklindeki sözlerine tarihçi İlber Ortaylı'dan yanıt geldi.

Medyaradar'ın aktardığı habere göre Ortaylı, ''Ben Osmanlı imparatorluğunun çocuğuyum ve benim için Osmanlılık her şeyden daha temeldir. Biz Osmanlı'nın sayesinde varız. Osmanlı'yı anlamayanın İskenderiye hamalı kadar değeri yoktur' ifadelerini kullandı.

ŞENGÖR NE DEMİŞTİ?

Öğrencilerin kendisine yönelttiği, ''Sizce Türkler modern çağda neden cahil bırakıldı?'' sorusuna Şengör, ''Türkler cahil bırakılmadı, kendi kendilerini cahil ettiler. En cahil Türkler, Müslüman Türklerdir'' diyerek yanıt vermişti.

Şengör ''Türkler, Müslüman camiasına katıldıktan sonra İslamiyet'in 11. yüzyıldaki çöküşü Türkleri de beraberinde sürükledi. Özellikle Osmanlı Devleti benim kanaatimce Türk tarihinin en alt noktasıdır' ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol