birgün

6° KAPALI

İlber Ortaylı: Nebati ile sadece muhalifler değil, kendi partisindekiler de alay ediyor

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Bakan Nebati maliyecilerin belki en kötüsü değil ama onunla alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor, sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu dürüst bir davranış mı? Yani sen birini “Bu benim bakanım” diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum" diye konuştu.

GÜNCEL 23.06.2022 10:27
İlber Ortaylı: Nebati ile sadece muhalifler değil, kendi partisindekiler de alay ediyor
Abone Ol google-news

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin açıklamalarının ve ekonomi politikalarının sadece muhalif kesimde 'alay konusu' olmadığını dile getirerek, "Kendi partisindekiler de alay ediyor, sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu dürüst bir davranış mı? Yani sen birini “Bu benim bakanım” diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum" dedi.

İlber Ortaylı, Sözcü yazarı Ruhat Mengi’nin sorularını yanıtladı. Mengi'nin 'hilefetin geri geleceği' iddialarının çıkmasına ilişkin sorusunu yanıtlayan Ortaylı, "Hilafet geri gelmez, çünkü hilafet Bohemia kristali gibidir, kırılır, gider. Kırıldığı yerden onu bir daha bitiştiremezsin, eski görünümü kaybolur. Porseleni bağlarsın, tınısı gider ama kristali hiç bağlayamazsın. Hilafet kurumu zaten 20'nci yüzyılla birlikte işlevini yitirmiş bir kurum olduğu için kaldırılması Cumhuriyet'in iç ve dış politikasını önemli bir şekilde etkilemedi. Bundan sonra saltanat da gelmez, hilafet de gelmez, bunu herkes aklından çıkarsın" yanıtını verdi.

Ortaylı, Mengi’nin “İktidarın Osmanlı hayranlığı var ama Osmanlı'da var olan üretimi taklit etmediler. Türkiye üretmiyor, her şeyi dışardan aldığı için de iki yakası bir araya gelmedi” demesi üzerine de ekonomiye ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu:

"NEBATİ İLE KENDİ PARTİSİ DE ALAY EDİYOR"

"Yapamadı, yeni ekonomi politikası olmadı, kadrolarını iyi kuramadı, rekabeti kaldırdı, rekabetin kalkması çok kötü, 'Ben bu işleri şu kişilere vereceğim dersen' ve verirsen böyle olur işte. Bakan Nebati maliyecilerin belki en kötüsü değil ama onunla alay edenler sadece muhalifler mi, kendi partisindekiler de alay ediyor, sonra da adamı oraya koyuyorlar, bu dürüst bir davranış mı? Yani sen birini 'Bu benim bakanım' diye koyuyorsun, bırak muhalifleri kendi adamların en başta onu iğneliyorlar ve ben bunu çok ayıp buluyorum.

Batmış ekonomi, adam geldiği gün felaketin üstüne oturmuş zaten, farkında değil, o başka. Kaç lirayla devraldılar, neredeyse dolarla TL eşitti, değil mi, 20 yılda geldiğimiz yer belli, Nebati'yi mi bekliyordu o yani. Her memlekette az bulunan iki cins adam vardır; birisi hariciye memurlarıdır, en önemlisi de maliye memurlarıdır. Hitler bile Almanya ekonomisi batık olduğu için kendisine önerilen maliyecinin bütün şartlarını kabul etmiştir. 'Emirleri sizden alırım, muavinim Yahudi'dir' dediğinde bile sesini çıkarmamıştır. Her memlekette bunların sayısı çok azdır. Kıymetini bilmediğiniz zaman böyle başınız dertten kurtulmaz."

"CUMHURBAŞKANLIĞINA ADAY OLUR MUSUNUZ" SORUSUNA YANIT

Mengi'nin altılı masa ile ilgili "muhalefet, siyaset dışı bir aday gösterebilir" görüşünün çıktığını hatırlatarak, siyaset dışı aday denilince de Ortaylı'nın adının gündeme geldiğini vurgulaması üzerine, Ortaylı, "Altılı masadan kendilerinin görüş birliğine varacağı bir aday çıkacağı konusunda şüphem var. Bazı konularda iyi bir birleşme, mesela seçim güvenliğini, seçim zamanı mali politikaların denetimini sağlarlarsa, ciddi bir teşkilatlanmayı başarırlarsa bence en mühim şey o" diye konuştu.

Ortaylı adaylık konusunda, "Tabii onlar lider. Çok ağır bir mesuliyet bu, çok. Aklı başında bir Türk entelektüeli, reisicumhur çağırırsa hangi partiden olursa olsun gider, onun davetine uyar, sonuna kadar ona danışmanlık yapar. Hepimiz gider yardım ederiz, bu vazifedir ama bilmiyorum gelen kişi yine hemşerilerini, kendi yandaşlarını filan kayırırsa memleketin artık buna tahammülü yok" dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun