2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları
2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimleri 2. Tur Detaylı Sonuçları

Güzelbahçe İlçe Seçim Kurulu, İzmir Barosu'na Yüksek Seçim Kurulu'nun barolara kayıtlı başkan ve üyelerinin seçimlerde gözlemci olarak görev yapamayacaklarını ifade eden bir yazı gönderdi. Baro yazıya tepki göstererek, “Yasalara uygun şekilde sahip olduğumuz tüm hakları ve yetkileri kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Kaynak: EGE
Abone Olgoogle-news
İlçe seçim kurulundan İzmir Barosu'na engelleme girişimi

BİRGÜN EGE

Güzelbahçe İlçe Seçim Kurulu, İzmir Barosu'na Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararlarını gerekçe göstererek barolara kayıtlı başkan ve üyelerinin seçimlerde gözlemci olarak görev yapamayacaklarını ifade eden bir yazı gönderdi.

İzmir Barosu ise Güzelbahçe İlçe Seçim Kuruluna verdiği yanıtta, avukatların 298 sayılı Kanun çerçevesinde tercih ettikleri siyasal partilerin müşahit kartları veya itiraza yetkili kişi belgeleri ile sandık bölgelerinde müşahit ya da itiraza yetkili kişi olarak görev yaptıkları ifade edildi.

Yanıtta, "Aynı çalışma 28 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı 2. tur seçiminde de yapılacaktır" denildi.

Bu çalışmanın tek amacının seçim sürecinde olası hukuka aykırılıkların önlenmesi, hatalı uygulamaların önüne geçilmesi suretiyle yurttaşın seçme hakkının güvenceye alınması ve yurttaşların iradesinin usule, yasalara ve hukuka uygun olarak sonuca yansımasının sağlanması olduğu belirtilen yazıda, "Kaldı ki 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan seçimde görev alan meslektaşlarımızın 298 sayılı Kanun çerçevesinde yetki belgeleri ya da müşahit kartı bulunmadan görev yapmış olduklarına ya da meslektaşlarımız nedeniyle herhangi bir olumsuzluk yaşandığına dair şikayet ya da durum tespitine ilişkin Baromuza bir başvuru da olmadığı gibi seçim günü sandık bölgelerinde bulunmalarını ve görev yapmalarını yasaca haklı kılan belgeleri olmasına rağmen, bir kısım sandık başkanları ve siyasi parti temsilcileri tarafından bazı meslektaşlarımızın görev yapmalarının engellenmeye çalışıldığı hususu tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

"YASALARI HATIRLATMAK YERİNE ÖNLEM ALIN"

Ayrıca İl Seçim Kurulu ve Emniyet Müdürlüğüne de birer yazı gönderen İzmir Barosu, hem bu yazılarda hem de Güzelbahçe İlçe Seçim Kuruluna gönderdiği yazıda İzmir Barosunun Avukatlık Kanunu başta olmak üzere yasaların verdiği görev ve yetkileri kullanmasını engelleyenlere karşı dün olduğu gibi bugün de boyun eğmeyeceği ifade edildi.

"Yasalara uygun şekilde sahip olduğumuz tüm hakları ve yetkileri kullanmaktan vazgeçmeyeceğiz" denilen yazıda, ilgili kurumlardan avukatların, siyasi partilerden aldıkları müşahit veya itiraza yetkili kişi belgeleriyle sandık bölgelerinde bulunmaya hakları bulunduğu, Seçim Kanunu gereğince, bu görevi engellemeye yönelik her davranışın suç oluşturacağı konusunda seçimde görevli okul sorumluları, sandık kurulları ve kolluk güçlerinin bilgilendirilmesi ve uyarılması istendi.