Liselilerin yurtdışına gidişindeki artışı değerlendiren eğitimci yazar Pervin Kaplan “İmam hatip ve meslek liselerini istemeyen ve çocukların varlıklı aileler yurtdışını tercih ediyor” dedi

İmam hatip gören kaçıyor!

MUSTAFA KÖMÜŞ - mustafa.k@birgun.net

Türkiye’de artık yalnızca üniversiteliler değil liseliler de yurtdışında eğitim görmeye başladı. Bunu sağlayabilecek ailelerin birçoğu özellikle dil eğitimi için yurtdışına gönderiyor. Eğitimci yazar Pervin Kaplan ile bunun sebeplerini konuştuk.

Kaplan, dil eğitiminin yanında meslek lisesi ve imam hatip lisesi zorunluluğu nedeniyle de ailelerin yurtdışını tercih ettiğini vurguladı.

Yabancı dil
Ailelerin kaliteli bir eğitim istediğini bildiren Kaplan, “Bunun yolu yabancı dilden geçiyor. Şöyle bakmak lazım, yurtdışında yatılı liseler aslında her zaman vardı. Buraya aileler her zaman çocuklarını yollardı ama kısıtlı ailelerdi bunlar. Ekonomik düzeyi çok yüksek olan ailelerdi. Ama artık orta ve ortanın üzerinde, eğitim düzeyi yüksek, anne babaları çalışan öğrencilerin de yurtdışındaki liselere gönderildiğini görüyoruz” dedi.

Kaplan bu durumun sebebini şöyle açıkladı: “Eğer özellikle üniversiteyi yurtdışında okutmak istiyorlarsa bu iyi bir seçenek oluyor. Çünkü oradan çok daha kolay yurtdışındaki üniversitelere gidebiliyor. Yurtdışı seçeneği hem Kanada gibi ülkelerde üniversiteye geçiş, arkasından da vatandaşlık getiriyor. Bunların hepsini topladığımız zaman da aile üniversite değil lise çağındaki çocuklarını da yurtdışına göndermeye başlıyor.”

Kaygı arttı
Değişen sınav sistemlerinin de kaygı yarattığını anlatan Kaplan “Bir milyon 300 bin civarında öğrenci şu an özel okulda okuyor. Son beş yıl içerisinde yüzde yüzün üzerinde bir artış var. TEOG’la başladı LGS ile bu kaygılar arttı. Çocuklar ya özel okula gidiyor ya da ekonomik düzeyi daha yüksekse yurtdışına gidiyor” ifadelerini kullandı.

Yerleştirme sisteminin yarattığı sorunlara da değinen Kaplan, “Yerleştirme sistemi çok sıkıntılı hatta geçenlerde de yaşandı ve düzeltilmeye çalışıldı. Ama siz sonuçta ailelere iki tane seçenek sunuyorsunuz. Aileler Anadolu lisesine göndermek istiyor çocuklarını. Burada da sıkıntı yaşadılar. Aile çocuğunun aynı zamanda üniversiteye de hazırlayan Anadolu ya da Fen liselerine gitmesini istiyor. Ama karşısında meslek liseleri ve imam hatip liseleri konduğu zaman sonuna kadar denediler ama sonra sistemden çıkıp özel okula gitmek zorunda kaldılar. Ki her aile özel okula gönderemiyor çocuğunu.”