birgün

28° AZ BULUTLU

EĞİTİM 21.09.2019 11:19

'İmamlar para karşılığı imam hatibe zorluyor'

'İmamlar para karşılığı imam hatibe zorluyor'

İzmir'de Milli İrade Ortaokulunun imam hatibe tahsis edilmesi için cami imamlarının evleri gezerek imza toplamasına tepki gösteren öğrenci aileleri, imamın, öğrencileri para karşılığı imam hatip sınıflarına yönlendirdiğini iddia etti.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, Bayraklı ilçesi Onur Mahallesi'nde bulunan Milli İrade Ortaokulunun imam hatibe tahsis edilmesine yönelik Emek Mahallesi Çamlık Camii imamlarının evleri gezerek dilekçe topladığı iddia edildi. Çoğunlu Kürt ve Alevi yurttaşların yaşadığı mahalledeki okulun imam hatibe çevrilmesine karşı çıkan veliler, okulun ikili sisteme geçmesini istemediklerini belirtti. Mahalledeki okulların düzeninde değişiklik yapılamasının Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olmasına rağmen cami hocalarının tek tek evlere giderek, dilekçe toplamasını manidar bulduklarını ifade etti.

İMAMLAR İMZA TOPLUYOR

Milli İrade Ortaokulunda çocuğu okuyan veli Selma Görgen, ağustos ayından beri okulun 4 sınıfının imam hatibe çevrileceği yününde bilgi aldıklarını, bunun üzerine velilerle okul idaresiyle görüştüklerini söyledi. İdarenin İl Milli Eğitim Müdürlülüğü tarafından verilen bir karar olduğunu iddia ettiğini aktaran Görgen, okulun imam hatibe dönüştürülmesi için Emek Çamlık Mahallesi Camii imamları Vehip Sevgi ve İbrahim Yılmaz’ın da sınıfların yeterli kapasiteye ulaşması için mahallede imza topladığını ileri sürdü.

Okulun açılmasına on gün kala okul birliği tarafından çağrıldıklarını dile getiren Görgen, Çamlık Camii imamı İbrahim Yılmaz’ı okul bahçesinde ellerinde dilekçeyle gördüklerini belirterek, şunları söyledi: “Biz bunu görünce 'Siz cami hocasısınız, bu dilekçeyi neden yazıyorsunuz? Yasal olarak bunu yapmaya hakkınız yok. Velilerin ellerine 20'şer TL koyuyorsunuz. Bunu neden yapıyorsunuz? Rüşvet vermek suç' dedik. İmam ise, 'Ne olmuş para verebiliriz, onlar bizim tanıdıklarımız olabilir’ şeklinde yanıt verdi."

İTİRAZ ETTİLER KARAKOLLUK OLDULAR

İtiraz ettikleri cami imamı İbrahim Yılmaz ile tartışma yaşadıklarını ifade eden Görgen, şunları anlattı: “Tartışma üzerine bizi şikayet edeceğini söyleyen İbrahim Yılmaz'a Vehip Sevgi hocada katıldı. Bu yüzden Yamanlar Polis Karakoluna gittik. Tartışma orada da devam etti. İtirazımız orada da yeniledik ve şikayetçiyiz dedik. Kimse şikayetimizi dikkate almadı. Özellikle neden bu okulu seçtiklerini orada cami hocası Vehip Sevgi'ye sordum. Bu çocuklar neden başka bir okula değil de bu okula gönderiliyor. Vehip Sevgi bana, ‘Başka okul var ama amaç bu okulu dönüştürmek’ dedi."

İmam hatip okullarına karşı olamadığını ancak kendi okullarının imam hatibe çevrilemesine karşı olduğunu dile getiren Hatun Taş ise, "İmam hatip okulları zaten var. O insanlara karşı değilim. İstedikleri gibi eğitim alabilirler. Ben Alevi bir vatandaşım. Çocuğumun o eğitimi almasını istemiyorum. Bana ters bu sistem, ben çocuğumu eğitim almasını istiyorum ama dini eğitim değil. Sınıflar ayrı olsalar dahi çocuklar etkilenecek" diye belirtti.

Aynı okul içerisinde ikili eğitim istemediklerini dile getiren Arzu Ertürk de, “Böyle bir şey olursa hem çocuklar çatışır hem veliler çatışır” dedi.

"HAYIR İÇİN PARA VERDİM"

Çamlık Camii İmamı İbrahim Yılmaz da, “İstekli olan 70 kadar veli vardı. Bunlar benim Kuran kursunda okuyan öğrencilerimdir. Bunlar imam hatibe gitmek istediklerini beyan ettiler ve aralarında dilekçe topladılar. Başka imam hatibe göndermek istediklerini, ancak 250 TL servis ve yemek parası istendiği için durumları yetersiz. Mahallemiz de fakir olduğundan dolayı gönderemiyoruz. Çocuklarımızın dini bilgiler seçmesini istedik. Fakat okul idaresi bizim dini bilgiler seçmemize müsaade etmedi. Okul imam hatip olursa böylelikle çocuklarımız dini dersler alırlar. Bunun üzerine kendileri dilekçe topladılar. Sadece onlara önderlik ettim ve yardımcı oldum. Hayır için para verdim" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız