İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Dudullu-Bostancı metro hattı açılışında yaptığı açıklamalarda "Milletin seçtiğini ancak millet değiştirir, İstanbul için adalet, Türkiye için adalet" ifadelerini kullandı. Açılış törenine Altılı Masa liderleri de katıldı.

İmamoğlu: Milletin seçtiğini ancak millet değiştirir
Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı tamamlanan 14.5 kilometrelik, 13 istasyondan oluşan Dudullu-Bostancı metro hattının açılış töreninde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na Altılı Masa liderlerinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da eşlik etti.

Açılışta açıklamalarda bulunan İmamoğlu, "Türkiye’de siyasi rakibe teşekkür etmek bu iktidar zamanında haram ve günah oldu. Hak yiyenlerden olmadım, olmayacağım" diye konuştu.

"Milletin seçtiğini ancak millet değiştirir, İstanbul için adalet, Türkiye için adalet" diyen İmamoğlu, şunları kaydetti:

"İstanbul’a hayır hizmetlerde bulunmuş herkese şükranlarımı sunacağım. Çünkü devlet devamlılıkla ayaktadır. Bugün birkaç yılı konuşanlar inanın ki kum tanesi gibidirler tarih içerisinde.

İstatistik bilimini severim detaylarına girip kalpleri kırmayacağım. Derdim kimseye nispet yapmak, kendimizi öne çıkarmak olmadı, olmayacak. İstanbul’un hepimizin olduğunu biliyoruz. Ben eminim ki tevazunun ön planda olduğu altılı masanın bütün liderlerinin, burada olan üç sayın genel başkanım da benimle aynı fikirdedir. Hizmetin partisi olmaz, şu parti yaptı, bu partinin projesi diye bir kavram asla olmaz. Milletimizin vergilerini, milletimizin seçtiği yöneticiler en verimli, en ahlaklı, en hesapverebilir şekilde değerlendirme zorunluluğumuz vardır. Devlet insanı olmaktan bahsediyorum.

"MİLLETİMİZ BUNU SANA YAPTIRMAZ"

Bize milletin verdiği görev bu kadar yalın ve anlaşılırdır. İşte bu yalın yetkiyi sindiremez, milletin seçtiği kişi olarak millete efendilik yapmaya kalkarsan İstanbul’un bu halis yönetimine el koymak adına her türlü kumpası yapmaya kalkarsınız. Yaratmak istedikleri tam bir demokrasi krizidir.

Bunu yapmaya çalışırsın, yapmak istersin, belki o ahlakın parçası olabilirsin ama buradan söylüyorum. Milletimiz bunu sana yaptırmaz"

"BEN DE 'AHMAK' DEDİM, BEKLERİZ"

Açılışta söz alan Akşener ise "Bugün buradan bir açılış için beraberiz ama sıradan değil. Birilerini gıcık edeyim mi biraz? İşte bu açılışlara gıcık oldukları için belediye başkanı arkadaşımıza yasak geliyor. Biz bunu değiştireceğiz. O yüzden korkuyorlar. Hem başkanımıza hem Canan Hanım'a çok teşekkür ediyorum. O sandıklara o insanları koymasaydınız, ıslak imzaları almasaydınız böyle olmazdı. 13 bin 500 oy farkını halledemediler, seçimi iptal ettiler. Sonra güzelim İstanbul 828 bin oy farkıyla seçti başkanı. Ahmaklara bakın ahmaklara! Ondan sonra da ahmaklığa ahmaklık deyince kızıyorlar. Hadi ben de dedim. Dokunulmazlığım falan yok. Bekleriz.

Neler gördük, ama yargının böylesini görmedik. Demek ki neymiş, yargının bağımsızlığı, tarafsızlığı için kazanmak zorundaymışız. Burada sonrası için bir yolculuk başlayacak. Ben bir İstanbulluyum. Oy vermiş biri olarak söylüyorum ki, eğer biz İmamoğlu'na verilen haksız karara karşı mücadele vermezsek, haksızlığa karşı dimdik duramazsak yuh olsun bize. Biz hukuksuzlukları birebir yaşamış, işkenceleri yaşamış bir nesiliz. O yüzden İmamoğlu'nun arkasında mutlaka duracağız" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu ise şunları kaydetti:

"Adalet için ortak mücadele etmek zorundayız. Adalet gibi önemli bir kavramın hakkını teslim etmek zorundayız. Eğer bir kişi halkın oylarıyla seçilmişse o kişinin hakkını elinden alacak olan güç ona o yetkiyi veren güçtür. Yani İstanbulludur. 16 milyonun iradesine darbe vurulduğu zaman hep beraber karşı çıkmak zorundayız. Ekrem Bey, İstanbul'u dünyanın incisi haline getirecek. Bu konuda hiç endişe etmeyin. Birlikte hak, hukuk, adalet için mücadele edeceğiz. Adaleti bu ülkeye getireceğiz"

DAVUTOĞLU: YARGIYI SİYASALLAŞTIRANLARIN DİMDİK KARŞISINDAYIZ

Davutoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"İstanbul'a hizmet etmek yalnızca sadece bir millete hizmet etmek değildir. İnsanlığa hizmet etmektir. Çünkü şehirler vardır, tarihi öneme sahip. Bazı şehirler vardır ki, şehirlerin tacıdır, İstanbul gibi. Geleceğin ufuk şehridir. İstanbul'a hizmet edenlere şükranlarımı sunuyorum. Hakkını verelim, bu şehrin. Bugün buradaki metro açılışı sadece bir metro açılışı değildir. Bu şehirde yaşanan sorunlardan biri olan yoğunluğu çözmede önemli bir adımdır. Değerli belediye başkanımıza teşekkür ediyorum.

Geçenlerde Saraçhane'de birlikteydik diğer başkanlarımızla. Bakın, İmamoğlu'na görevi veren millettir. Bu İstanbulluların iradesidir. Kimse bu iradeyi tanımıyorum diyemez. Saraçhane'de bir ses yükselttik. Yargıyı siyasallaştıranların dimdik karşısındayız. ne olursa olsun karşısındayız.

Dün bir araya geldik başkanlarımızla 10 saat kadar. Onlar ne senaryo yazarlarsa yazsın, milletin kaderinde altılı masa var. Evet farklı görüşlerdeniz, farklı partileriz. Ama biz Türkiye'ye ortak bir gelecek, demokrasi inşa etmekte kararlıyız. Dünkü buluşmamızda da İmamoğlu'nun yanında olduğumuzu tekrar gösterdik. Kimse bu milletin iradesine ipotek koyamaz.

Türkiye'nin Sinan Ateş cinayetinde olduğu gibi infaz çetelerinin elinde kalmasına izin vermeyeceğiz. Toplumun her kesimine siyasi ahlakı inşa etmek üzere yola çıktık ve bu taahhüdü yerine getireceğiz"