birgün

8° AZ BULUTLU

GÜNCEL 20.01.2020 13:19

İmamoğlu'ndan, Albayrak’ın Kanal İstanbul’dan aldığı araziye dair açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahından arazi aldığına ilişkin haberlere dair konuştu. İmamoğlu, “Kimin arsası var, bakanmış, yurtdışındanmış, benim umurumda değil. Benim umurumda İstanbul'un doğasını korumak var" dedi

İmamoğlu'ndan, Albayrak’ın Kanal İstanbul’dan aldığı araziye dair açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Terkos Terfi Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında arazisinin olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili de açıklama yaptı. İmamoğlu, "İnşallah bu (Kanal İstanbul) yapılmayacak. Gelecekler orada tarım yapacaklar, tarımla uğraşacaklar. Açıkçası, kimin arsası var, bakanmış, yurtdışındanmış, şirketmiş benim umurumda değil. Benim umurumda İstanbul'un bu doğasını korumak var" dedi.

Kanal İstanbul’un Terkos gibi hayati bir su kaynağını yok edeceğini vurgulayan İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Tümüyle aslında akıl tutulması gibi bir şey. Su mücadelesi veriliyor dünyada yüzyıllardır. Dünyanın geleceğinde su savaşları tartışılıyor. Su ile ilgili böyle bir süreç konuşuluyorken, siz tamamen hayal ürünü olan, hiçbir işe yaramayacak olan bir kanal üzerinden İstanbul'un en görkemli su kaynağını yok etme çabasındasınız. Terkos'u, yani milletin musluğundan akan suyun adı olan Terkos'u yok etme çabası içinde olacaksınız. Bütün İstanbul'a buraya anlatacağız. Nasıl bir ortamın yok edilmeye çalışıldığını millete anlatacağız. Terkos'ta bir buçuk yıl önce İkitelli'ye yapılan yatırımın bile kanal diye bir şey yokmuş gibi ihale edilmiş olduğunu düşünün.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız