birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 20.01.2020 13:19

İmamoğlu'ndan, Albayrak’ın Kanal İstanbul’dan aldığı araziye dair açıklama

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın Kanal İstanbul güzergahından arazi aldığına ilişkin haberlere dair konuştu. İmamoğlu, “Kimin arsası var, bakanmış, yurtdışındanmış, benim umurumda değil. Benim umurumda İstanbul'un doğasını korumak var" dedi

İmamoğlu'ndan, Albayrak’ın Kanal İstanbul’dan aldığı araziye dair açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Terkos Terfi Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Kanal İstanbul güzergahında arazisinin olduğunun ortaya çıkmasıyla ilgili de açıklama yaptı. İmamoğlu, "İnşallah bu (Kanal İstanbul) yapılmayacak. Gelecekler orada tarım yapacaklar, tarımla uğraşacaklar. Açıkçası, kimin arsası var, bakanmış, yurtdışındanmış, şirketmiş benim umurumda değil. Benim umurumda İstanbul'un bu doğasını korumak var" dedi.

Kanal İstanbul’un Terkos gibi hayati bir su kaynağını yok edeceğini vurgulayan İmamoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Tümüyle aslında akıl tutulması gibi bir şey. Su mücadelesi veriliyor dünyada yüzyıllardır. Dünyanın geleceğinde su savaşları tartışılıyor. Su ile ilgili böyle bir süreç konuşuluyorken, siz tamamen hayal ürünü olan, hiçbir işe yaramayacak olan bir kanal üzerinden İstanbul'un en görkemli su kaynağını yok etme çabasındasınız. Terkos'u, yani milletin musluğundan akan suyun adı olan Terkos'u yok etme çabası içinde olacaksınız. Bütün İstanbul'a buraya anlatacağız. Nasıl bir ortamın yok edilmeye çalışıldığını millete anlatacağız. Terkos'ta bir buçuk yıl önce İkitelli'ye yapılan yatırımın bile kanal diye bir şey yokmuş gibi ihale edilmiş olduğunu düşünün.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol