İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘150 Günde 150 Proje’ maratonuna 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda da devam etti. Ortak süreç yürüttükleri Üsküdar Belediyesi’ne teşekkür eden İmamoğlu, “Bir açılışta Sayın Üsküdar Belediye Başkanı Üsküdar'daki bir İSKİ açılışında bana teşekkür etti. Memnun oldum. Ben de ona teşekkür ettim. Ama mensubu bulunduğu siyasi partiden ve onun yakın ekiplerinden kendilerine tepki geldi. Ne kadar tepki gelirse gelsin hem Üsküdar halkı, hem İstanbul, hem de milletimiz bu tür dayanışmalara ve bu tür paylaşımlara teşekkür eder, hoşnut kalır, mutlu olur” dedi.

İmamoğlu'ndan eleştirilere tepki: Teşekkür etmenin ayıplandığını ben ilk kez, son yıllarda görür oldum

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarının gerçekleştirildiği resmi törenlerin ardından yapımı tamamlanan alan ‘Mimar Sinan Meydanı ve Zemin Altı Otoparkının açılışını yapmak üzere Üsküdar’a gitti.

Şehrin tarihi merkezlerinden Üsküdar’a yeni bir meydana kavuşturacak projeyi, Haziran 2019’da yüzde 40 seviyelerindeyken devralan İmamoğlu, çalışmaları hızlandırarak ilçeye ve İstanbul’a bir meydan daha kazandırdı. Açılış törenindeki konuşmasına İstanbulluların Zafer Bayramı’nı kutlayarak başlayan İmamoğlu, İstanbulluları Yenikapı’da 19.00’da başlayacak kutlamalara davet etti.

‘150 Günde 150 Proje’ kapsamında çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü kaydeden İBB Başkanı, açılışı yapılan projeyle ilgili şunları söyledi:

“Üsküdar'ın en önemli noktalarından birindeyiz. Üsküdar, Mimar Sinan ismiyle yan yanadır. Burada yüzyıllardır yükselmektedir. Mimar Sinan, bu şehre ülkemize ve özellikle İslam coğrafyasına çok özel eserler hediye etmiş çok kıymetli bir mimarımızdır. Hatta mimarların belki de en önde gelen isimlerinden birisidir. Bu anlamda bazen Mimar Sinan bir çeşmede, bir türbede ya da su yollarının geçişlerinde önümüze çıkmaktadır. Çok özel bir şehirde yaşıyoruz. Gerçekten bu şehrin kıymetini bilen ve ona göre çalışan özenli titiz hizmetleri ortaya koyan bir süreci şehrimizle buluşturmak için aralıksız çalışıyoruz. Bu meydan Üsküdar'daki Mimar Sinan Mimar Sinan Meydanı ve alt tarafında bulunan otoparkımız yaklaşık bin araçlık otoparkımız çok önemli bir hizmeti karşılayacak.”

“PROJELERİN SAHİBİ MİLLET”

Zorlu bir inşaat süreci yürütüldüğünü anlatan İmamoğlu, “Projesi yapılmış ve belli bir oranda çalışmaları başlamış bir biçimde devraldık. Bu tür hizmetlerde hiçbir zaman kısır tartışmaların içerisinde olmadık. Bugün açtığımız proje dahil yaptığımız ve yapacağımız yüzlerce projenin ya da hizmetin sahibi millettir. Hiçbir siyasi parti değildir. Dolayısıyla bizler milletimizin sermayesini, milletimizin varlığını en ahlaklı bir şekilde hizmete dönüştürüp milletimizin kullanımına sunmanın gururunu ve keyfini yaşıyoruz” dedi.

"İBB VE ÜSKÜDAR BELEDİYESİ SÜRECİ BERABER YÜRÜTTÜ"

Üsküdar Belediyesi ile işbirliğiyle projenin yürütüldüğünün bilgisini veren İmamoğlu, “Üsküdar Belediyesi'yle beraber çalıştık, beraber konuştuk, masalar kurduk, geçmişe dair mülkiyet sorunları ele aldık. Aradaki uzlaşmazlıkları giderdik. Günün sonunda yanı başında Üsküdar Belediyesi'ne ait bir çarşıda belli oranda paylaşılan, belli oranda Üsküdar Belediyesi'ne bırakılan bir çarşıyla beraber otopark kısmında belediyemizin de hizmet vereceği belediyemize ait birimler ve Üsküdar Belediyesi'ne ait birimler olacak. Meydan ve otoparkın kullanımı da Büyükşehir Belediyemizin kurum ve kuruluşları tarafından yönetilecek ve bakımları sürecek. Neye vardık? Uzlaşarak sonuca vardık. Bugün açılış yapıyoruz. Teşekkür etme zamanı. Ben başlangıcından bugüne emeği geçen kim var ise hepsinden Allah razı olsun. Hepsine yürekten teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

İSKİ’nin Beylerbeyi’nden Boğaz’a atık su girişini önlemek için yapımını tamamladığı İstavroz Atık Su Tüneli’nin açılışından sonra Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’e gelen tepkileri anımsatan İmamoğlu şunları söyledi:

“Teşekkür etmenin ayıplandığını ben ilk kez son yıllarda görür oldum. Kime ettiğinizle ayıplanıyor. Ekrem İmamoğlu'na teşekkür etmek birileri için ayıp olabiliyor. Gönülden teşekkür ederiz. Ben bunu başka açılışlarda da söyledim. Burada da söyleyeceğim. Bir açılışta Sayın Üsküdar Belediye Başkanı Üsküdar'daki bir İSKİ açılışında bana teşekkür etti. Memnun oldum. Ben de ona teşekkür ettim. Muhtemelen o da memnun olmuştur. Ama mensubu bulunduğu siyasi partiden ve onun yakın ekiplerinden kendilerine tepki geldi. Ne kadar tepki gelirse gelsin hem Üsküdar halkı, hem İstanbul, hem de milletimiz bu tür dayanışmalara ve bu tür paylaşımlara teşekkür eder, hoşnut kalır, mutlu olur. Her iki tarafı da açıkçası alkışlar. Umarım bu sayın belediye başkanımız o gösterilen tepkilere aynı şekilde benim düşündüğüm biçimde tepki göstermiştir. Birbirimize teşekkür etmeye burası dahil umarım devam ederiz. Ben buradan kendisine sesli olarak teşekkür ediyorum. O da bir şekilde bize teşekkür eder diye de umut ediyorum."

“KURULLARA PROJE YOLLADIĞIMIZDA MERCEKLE BAKIYORLAR

Şehrin tarihi alanlarında özenli ve güzel işlere devam edeceklerini vurgulayan İmamoğlu, “Mimar Sinan Meydanı olmasından dolayı çok beğendiğim ve biraz koruma kurulunda uzamış anladığım kadarıyla süreçler. Biz bazı kurullara proje yolladığımızda mercekle bakıyorlar. Bakıyorlar derken gördüklerini de görmezden geliyorlar. Böyle enteresan bir süreç uzayıp gidiyor. Taksim Meydanı'nda buna benzer sorunlar yaşadık. Gezi Parkı'na el konulmaya kalkıldı. Mimar Sinan'ı daha iyi tanıyacağımız çocuklarımızın, gençlerimizin Mimar Sinan'ın bu coğrafyada hangi eserleri bıraktığını görüp hissedebileceğimiz bir anıtı da hazırlıyoruz. Yakıt zamanda buraya konulmasını rica ediyorum, diliyorum ve istiyorum. Kuruldan da bu işin bir an önce çıkmasını diliyorum” dedi.

"VALİDEBAĞ’I TAKİP EDİYORUM"

Mimar Sinan Meydanı’na gelen İstanbulluların Validebağ’la ilgili yükselen sesleri üzerine İmamoğlu, “Süreci ben de takip ediyorum. Arkadaşlarım da inceliyor. Gerektiğinde Üsküdar Belediyesi'yle de bu anlamda irtibat kurarak sonucun olgun bir zemine bağlanmasını da orasıyla ilgili istiyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, siyasi parti temsilcileri ve muhtarlarla birlikte kurdele keserek meydanı ve kapalı otoparkı hizmete açan Başkan İmamoğlu, kurmaylarıyla birlikte kısa bir inceleme gezisi gerçekleştirdi.