birgün

13° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 03.04.2020 12:53

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'devlet içinde devlet' yanıtı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yardım kampanyasına ilişkin "Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur" ifadesine yanıt vererek, "İBB, Anayasa'nın öngördüğü şekliyle devletin ta kendisidir. Devlet eliyle insanlarına katkı sunma konusunda kimsenin fetvasına da ihtiyacı yoktur" dedi

İmamoğlu'ndan Erdoğan'a 'devlet içinde devlet' yanıtı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB'nin ihtiyaç sahipleri için hazırladığı yardım paketlerinin nasıl hazırlandığını canlı yayında anlattı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın belediyelerin yardım kampanyasına ilişkin, "Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur" ifadesine yanıt veren İmamoğlu, "Kimin ne dediği beni ilgilendirmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Anayasa'nın öngördüğü şekliyle devletin ta kendisidir. Devlet eliyle insanlarına katkı sunma konusunda kimsenin fetvasına da ihtiyacı yoktur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 16 milyon insanın kurumu. Zor günlerde vicdana, ahlaka en uygun şekilde sizin sıcacık eliniz olacak" ifadelerini kullandı.

"Dayanışma yerine ayrışma peşinde olanlara izin vermeyeceğiz" diyen İmamoğlu, "Kendilerini devletin üstünde görenlere milletimiz hak ettiği cevabı verecektir" ifadelerini kullandı

Öte yandan İmamoğlu, Twitter hesabından, "Sizlerden gelen ayni katkılar, bağışlar ve belediyemizin temin ettiği yardım paketleri hazır. Önümüzdeki hafta İBB olarak, 500 bin koli yardım paketini yola çıkmaya hazır hale getireceğiz" paylaşımında bulundu.

YARDIM KAMPANYASINA NE KADAR BAĞIŞ YAPILDI?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, dün yaptığı açıklamada, "Maalesef bildiğiniz nedenlerle, ancak 1,5 gün açık ilanla bağış toplayabildik. Bu süre zarfında hayırseverlerden, zor durumdaki vatandaşlarımız için kullanılmak üzere İBB hesaplarına 6 milyon 529 bin liralık destek geldi" diye konuşmuştu.

NE OLMUŞTU?

Tüm dünyayı sarsan koronavirüs salgınına karşı İBB, İstanbul'da yaşayan ihtiyaç sahibi kesimlere ve yaşlı yurttaşlara, sağlık çalışanlarına ve hastalara yardım etmek için “Birlikte başaracağız” sloganı ile bağış kampanyası başlattı.

Bağış toplamak için 4 bankada hesap numaraları açıldı. İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımlayarak bazı yerel yönetimler başta olmak üzere kurum, vakıf ve derneklerin Yardım Toplama Kanunu'nun açık hükümlerine rağmen 'herhangi bir izin almadan bazı hesapları ilan ederek yardım toplama faaliyetine giriştikleri' belirtilerek bu konuda işlem yapılması istendi.

İstanbul Valiliği de bağış hesabı açılan bankalara yazı göndererek hesapların bloke edilmesini istedi. 2 banka hesapları dondurdu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız