İmamoğlu'ndan İSPARK açıklaması: 60 bin araç ücretsiz faydalanıyor

02.09.2019 13:14 GÜNCEL

İstanbul'da İSPARK ücretleri zamlandı. Ortalama tüm otoparklara yüzde 40 oranında zam geldiği konuşulurken bazı bölgelerde ise fiyat artışı daha da tırmanıyor.

İBB Başkanı İmamoğlu İSPARK zamları ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu zam değil. Finansal düzenleme ile ilgili bir çalışma. Bir zam çalışması elbette olacaktır. Şu an itibarıyla yoktur. Sistem hatasıyla ilgili bazı yerlerde uygulama eksikliği olmuştur. Bununla ilgili varsa vatandaşların fazla tahsilatları iade edilecektir. 6 aylık bilançoda 18 milyon zararı var. 60 binin üzerinde ücretsiz yararlanan araç var.” dedi.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İmamoğlu,Diyarbakır ziyaretiyle ilgili şunları söyledi:

O vatandaşlarımız başvurularını yaptılar. Engel yok diyen YSK. Bir suçu varsa neden dışarıda? Diyarbakır benim, İstanbul benim, her yurttaşın olduğu gibi hepsi bizim. Aynı yerdeyiz, aynı gemideyiz. Yapılan iş yanlıştır. Bu yanlışı düzeltin ki birilerinin eline fırsat geçmesin.

Bu yurdumun değerleri var. Herkesin hissetmesinin isterim. 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutladık bir gün önce. Mustafa Kemal Atatürk bu yurdun bize kazandırılmasının öncüsü. Sadece belediye başkanlığımda değil öncesinde de bunu hissettim. Daha önce birileri hediye etmediyse onun sorunu ama ben gittiğim yere bu ve bunun gibi simgesel hediyeler götüren biriyim. 82 milyon insanın bir değeri önderi olarak bütün Türkiye'nin topyekûn mücadele vermiş bir milletin öncüsü olarak o fotoğrafı Diyarbakır'da paylaştım.

Vakıflara aktarılan paralardan bahseden İmamoğlu, "Keşke denetimli bir mekanizma oluşturulsaydı da ben bunlarla uğraşmasaydım. Böyle yoğun bir gündemimiz var." ifadelerini kullandı.

İSPARK'ın zarar etmesi ve yapılan zamlar ile ilgili konuşan İmamoğlu, "Bu bir finansal düzenlemeyle ilgili bir çalışma. Burada bir sistem hatası var. Bakın seçimde bangır bangır zarar etmiyor denen kurumu teslim almamızdan itibaren 18 milyon zararı var. 60 binin üzerinde ücretsiz ve indirimli yararlanan araç sayısı var. Derhal talimat verdim, tespit edilsin dedim. 3 bin değil, 5 bin değil, 60 bin. Ücretsiz diyorum, indirimli diyorum. Tümünü elden geçireceğiz. Hangi çağda yaşıyoruz, elden ücret. Burada bir kaçak var, sorun var. Ekim itibariyle tahsilat sistemi başlatacağız. Geçici bir dönem teşvik edilmesi için, kredi kartıyla 9 lira ödeyeceksiniz. Sistemin işlemediği bazı otoparklar var. Verimsiz kullanılıyor. Bunlarla ilgili düzenlemeler başlatacağız. Benim İSPARK'ın neden zarar etsin. Ayda 2-3 milyon zarar ediyor. Bir zam çalışması elbette olacaktır ancak şu anda yoktur." şeklinde konuştu.

İmamoğlu açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Bana ait 18 tane makam tespit edildi. Yetmez dedim, çünkü her vatandaşımın evi, her esnafımın dükkanı benim makamım. Dolayısıyla bu makamlar üzerinde de bir tasarruf geliştireceğiz."

"Hiç önceden İBB 2 bin eleman alıyor diye bir şey duyduk mu? Bu adil değil, duyuru yapılmamış, insanlar adil bir şekilde işe alınmamış. Bundan sonra liyakate göre, adil! Giyimi kuşamı, halası kuzeni beni ilgilendirmiyor. İşe göre insanın alınması konusunda en adil sistemi uygulayacağız. Burada bir adaletsizlik varsa, tedbir alınacak. Kimse bana torpilci, partizan belediye başkanı diyemeyecek."

"Ben iddia ediyorum hangi sendika olursa olsun bir işveren olarak, her sendikanın başındaki insanla iş gücüne ve emekçiye hizmet etme konusunda yarışacak bir kimliğim."

"Sokağa çıktığımda kimse bana partizan, torpilci belediye başkanı diyemeyecek."