birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

İmamoğlu: Terörün sorumlusu, saksılar ve banklar değildir

İmamoğlu, ‘Beyoğlu Mekânsal Strateji Planı’nı kamuoyuyla paylaştı. Burada yaptığı konuşmada İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıya değinen İmamoğlu, saldırı sonrası alınan Valilik kararlarına gönderme yaptı. İmamoğlu, "Tabii ki bu işin sorumlusu, saksılar ve banklar değildir" dedi.

GÜNCEL 29.11.2022 21:27
İmamoğlu: Terörün sorumlusu, saksılar ve banklar değildir
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıya ilişkin, "Bu tür alanların gerçek güvenliğini sağlayacak olan, 16 milyon insanıdır. O bakımdan bu bakış açısıyla da Beyoğlu'nu ve İstiklal'i değiştirmeliyiz" dedi. İmamoğlu, şöyle devam etti: "Tabii ki bu işin sorumlusu, saksılar ve banklar değildir."

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, paydaşların görüşleri alınarak hazırlanan 'Beyoğlu Mekânsal Strateji Planı'nı açıkladı.

İstiklal Caddesi Halep İşhanı’ndaki Ortaoyuncular Tiyatrosu’nda düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İmamoğlu, İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıya da değindi.

"UMARIM HER KONUDA ORTAK AKILLA, ORTAK BİR KARARLA HAREKET EDERİZ"

İstanbul Valiliği'nin 'güvenlik' tedbiri kararına gönderme yapan İmamoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstiklal Caddesi; dayanıklıdır, güçlüdür. İstiklal Caddesi, barışın merkezidir; çatışmanın merkezi asla değildir, olamaz. Bunu hep beraber sağlamalıyız. Bu görüntüyü, kuşatılmışlığı ortadan kaldırmalıyız. İstiklal Caddesi'nin, Beyoğlu'nun, bu tür alanların gerçek güvenliğini sağlayacak olan, 16 milyon insanıdır. O bakımdan bu bakış açısıyla da Beyoğlu'nu ve İstiklal'i değiştirmeliyiz. Elbette talihsiz bir an yaşadık. Terör saldırısıyla altı insanımızı kaybettik. Teröre karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Terör, sadece İstanbul'da, İstiklal Caddesi'nde değil, dünyanın birçok ülkesinde, Avrupa'nın göbeğinde, Amerika'da, Asya'da, Uzak Doğu'da, ne yazık ki Afrika'da, her şehirde, en önemli kentte, dünyanın en önemli merkezlerinde yaşanabiliyor. Çok acı trajediler yaşanabiliyor. Bunlara topyekûn hep birlikte karşı durmalı ve mücadele vermeliyiz. Biz biliyoruz ki, terörün de çözümü, kötülüğün de çözümü, karşısında duran iyiliğin gücüne ve büyüklüğüne bağlıdır. Biz, o iyiliğin gücü ve o güzelliğin ve o iyi düşüncenin gücü olarak, her gün Beyoğlu'nda, İstiklal ’de yürümekten büyük onur ve keyif duyuyoruz. Allah, gücümüzü arttırsın. Tabii ki bu işin sorumlusu, saksılar ve banklar değildir; onu da ifade edeyim. Umarım her konuda ortak akılla, iyi düşünerek, güzelliklerin nasıl olabileceğine ortak bir kararla hareket ederiz. Güzel bir gelecek diliyorum Beyoğlu'na, İstanbulumuza, Türkiyemize ve elbette bütün dünyaya."

İstanbul Valiliği, patlamanın ardından alınan 'güvenlik' tedbiri kapsamında İstiklal Caddesi'ndeki beton saksıların kaldırılması yönünde karar almıştı.

imamoglu-terorun-sorumlusu-saksilar-ve-banklar-degildir-1094180-1.

İmamoğlu, 'Beyoğlu Mekânsal Strateji Planı'nı açıkladığı konuşmasında özetle şunları söyledi:

"Şehirleri bekleyen en büyük tehlikelerden biri yönetici pervasızlığı, densizliği, umursamazlığı ve kibridir. Yani bir anda bir alan için, kişisel kaprisleriyle ya da kişisel birikimleriyle karar verme mekanizmasını hayata geçiren bireyler, geçmişten gelen büyük değerleri, eserleri ortadan kaldırabilmiştir ya da yaptığı eserlerle, bir eser değil, kalıcı tahribat üretmiştir. Bunun örneklerini ülkemizde de şehrimizde de görebilmek mümkün. O bakımdan biz, bütün bu anlayışın karşısında bir duruşu, ortak aklı hakim kılmak istiyoruz. Bir başka güzelliği var, ortak akıl ve İstanbul yan yana gelince, derinliği muhteşem. Geçmişten bugüne ve bugünün dünyasında, katkı sunma arzusu olan, ‘İstanbul'a ben de katkı sunmak istiyorum’ dendiğinde on milyonlarca partner bulmak, farklı milletlerden, farklı inançlardan, farklı kültürlerden on milyonlarca insanın katkısını oraya taşıyabilmek mümkün. Yani vericisi olan, fedakarlığını ortaya koyan, böylesi derin bir insan kaynağının kendini ortaya koyabilmesini mümkün kılan, böylesi bir şehrin ortak akılla, nasıl sonuçlar oluşturabileceğini, varın siz düşünün.

"BEYOĞLU, ‘STRATEJİ BELGESİYLE’ GERÇEK KİMLİĞİNİ ORTAYA KOYMUŞTUR"

'Vizyon 2050 Belgesi'yle İstanbul için geniş bir perspektif ortaya koyduk. Beyoğlu'nda ortaya koyduğumuz bu ‘Beyoğlu Mekansal Strateji Belgesi’yle de onun bir parçası olarak, yine geleceğe dönük bir yolculuğu tariflemiş olduk. Beyoğlu’nun kültür-sanat, ticaret, yaşam, yoksulluk, işgaller, kullanım aykırılıkları ve altyapı gibi konularda birçok sorunu var. Sorunların tümden çözüme kavuşmasıyla bu güzel, güzide alan, gerçekten geleceğe dönük, başta insanları konuk etmesiyle, yani turizmin en önemli merkezlerinden birisi olması sıfatıyla çok önemli bir hazırlık içerisinde. Beyoğlu, bu strateji belgesiyle aslında gerçek kimliğini ortaya koymuştur. ‘Ben, Beyoğlu’yum’ demiştir. Aynı zamanda, ‘Tarihim ve mekanlarımla buradayım ve hep burada olacağım’ demiştir. Bunu kayıt altına almıştır. Dolayısıyla hiç kimse, kolay kolay kayıt altına alınan bu süreçle yapboz tahtası gibi oynayamayacaktır.

"BİR SONUÇ DEĞİL, BİR BAŞLANGIÇ"

Beyoğlu için umutlu bir geleceği elbirliğiyle kurulabileceğinin farkındayız. Bunun, Beyoğlu hafızasına sahip çıkarak, tüm özgün değerleriyle yaşatarak değer üretmeye devam ettirebilirsek mümkün olduğunu da biliyoruz. O bakımdan bu süreci, bir sonuç değil, bir başlangıç olarak da algılamanızı ve sürecin her zaman içinde olmasını istiyorum. Beyoğlu, turizmle değerlerini koruyacak, beslenecektir, kazanacaktır. Aynı zamanda Beyoğlu, eğlence hayatının da kalbi olmaya devam edecektir. Tabii teknoloji katkılarıyla geleceğe de hazırlanacak bir bölge olacaktır. Beyoğlu'nda yaşayan herkes, güvenceli iş imkanlarıyla kendini geliştirme olanaklarına sahip olacaktır. Beyoğlu; çeşitliliğin, özgürlüğün ve yaratıcılığın merkezi olacak. Haliç ve Boğaz kıyılarında kesintisiz yürüyebileceğiniz, bisiklet kullanacağınız, spor yapabileceğiniz bir alana dönüşecektir. Mahallelerimizi hep birlikte sahipleneceğiz ve parklarımızla, bahçelerimizle, bostanlarımızla birlikte üretip, kültür-sanat alanlarıyla bu kentin insanlarının yaratıcılıklarına büyük katkı sunacaklardır. Bu Stratejik Plan’da Beyoğlu, depreme dayanıklı, iklim kriziyle mücadele eden, savaşan, afetlere hazırlıklı bir ilçe konumuna kavuşacaktır. Tüm bunların kazandırılması ve başarılmasının, ancak hep birlikte elimizi taşın altına koymamızla mümkün olduğunu belirtmek isterim."

BUĞRA GÖKÇE'DEN TAYFUN KAHRAMAN’A TEŞEKKÜR

Tanıtım toplantısında, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökçe ile İBB İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Gürkan Akgün de birer konuşma yaparak, konunun detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Gökçe’nin “Gezi Davası”ndan hüküm giyen mesai arkadaşı Tayfun Kahraman’a, sürece katkılarından dolayı teşekkür etmesi, salondan büyük alkış aldı.

BEYOĞLU MEKÂNSAL STRATEJİ PLANI NEDİR?

Beyoğlu Mekânsal Strateji Planı, ilçenin tüm bileşenleri ile tüm konularını bir arada ve birbirileriyle ilişkili olarak değerlendiren, geleceğe yönelik bir vizyon belgesidir. Plan, kamuoyunun da değerlendirmesi için İstanbullularla paylaşılıyor. Bu çalışmaya ilişkin görüşlerini iletmek ve değerlendirmede bulunmak isteyen İstanbullular, beyoglusenin.ist platformunu takip edebilecek. Bundan sonra gerçekleştirilecek etkinlikler de aynı platformdan paylaşılacak. Tüm bu çalışmalardan sonra plan, son halini alacak. Plan ile ilçenin tüm mahalleleri arasında toplumsal kaynaşmanın gerçekleşmesi; ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, eğitim ve sağlık olanaklarının güçlendirilmesi; kültür ve turizm faaliyetlerinin niteliğinin iyileştirilmesi, kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesi; kamuya açık alanların yeniden düzenlemesi gibi birçok konuda kapsayıcı olması; kurumlar arası eşgüdümü sağlaması ve Beyoğlu’nun sorunlarına ortak akılla yön verecek bir mutabakat metni ve yol haritası olması amaçlandı.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol