birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.08.2020 14:03

İMO’dan Galata Kulesi açıklaması: Bunu yapanlar ortaya çıkarılmalı

İnşaat Mühendisleri Odası, tarihi dokusuna zarar verilen Galata Kulesi'yle ilgili açıklama yaptı: "Galata Kulesi'ne taammüden kıyanlar ortaya çıkarılmalıdır."

İMO’dan Galata Kulesi açıklaması: Bunu yapanlar ortaya çıkarılmalı

İstanbul’un simge yapılarından tarihi Galata Kulesi`ndeki restorasyon çalışmaları sırasında binanın tahrip edilmesi ile ilgili görüntüler üzerine, çalışma ile ilgili incelemeler yapan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi bir açıklama yaptı.

Çalışma ile tarih ve çevre suçu işlendiğini belirten İMO İstanbul Şubesi yönetimi, sorumluların ortaya çıkarılmasını istedi.

Tarihi eserlerde yapılan restorasyonun ve deprem bölgelerinde yapılan güçlendirme çalışmalarının önemine işaret edilen açıklamada, Galata Kulesi’ndeki restorasyonun, restorasyon mimarisi biliminin temel kabullerine uygun gerçekleştirilmediği vurgulandı.

Çalışmalarda ‘hilti’ kullanıldığını, ve taşıyıcı duvarlara bu delici aletle müdahale edildiğini tespit ettiklerini açıklayan İMO İstanbul Şubesi yönetimi, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

‘KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL’

“Sözde çalışmanın restorasyon projesi olmadan başlatıldığı kamuoyuna yansımıştır. Bunun anlaşılması ve kabul edilmesi mümkün değildir. Tarihi eserlerin korunması, güçlendirilmesi Koruma Kurulu`ndan onay alınacak bir proje bağlamında gerçekleştirilmelidir. Bu, restorasyon ve güçlendirme çalışmalarının olmazsa olmazdır. Bu temel ilke çiğnenmiş, Galata Kulesi`nde kaçak çalışma yapılmıştır.”

Galata Kulesi’nin tarihi değerine vurgu yapılan açıklamada “Açık bir suçla karşı karşıyayız. Hem kent hem de tarih suçu işlenmiştir. Kaçak çalışma bir an önce durdurulmalı ve Galata Kulesi'ne taammüden kıyanlar ortaya çıkarılmalıdır” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol