birgün

6° AÇIK

İMO, istihdam sorunu için kampanya başlatıyor

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), inşaat mühendislerinin istihdamı, çalışma koşulları ve özlük haklarıyla ilgili kampanya başlatacak. İMO’dan kampanyaya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, her 10 inşaat mühendisinden üçünün işsiz olduğuna dikkat çekildi.

ÇALIŞMA YAŞAMI 20.12.2022 14:42
İMO, istihdam sorunu için kampanya başlatıyor
Abone Ol google-news

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO); işsizlik, çalışma koşulları ve özlük hakları için kampanya başlatacağını duyurdu.

İMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu’nun yaptığı yazılı açıklamada, “Odamızın 2021 yılında hazırladığı Türkiye’de İnşaat Mühendisleri Gerçeği İş, İstihdam ve İşsizlik Raporu'nda tespit edildiği üzere, her 10 inşaat mühendisinden üçü işsizdir (yüzde 28,2). Bu oran kadın mühendisler ve genç mühendisler arasında çok daha vahim boyutlardadır. Kadın inşaat mühendislerinin yüzde 47,1’i, 35 yaş altındaki inşaat mühendislerinin yüzde 48,3’ü işsizdir. Kısacası iki genç mühendisten biri ve iki kadın mühendisten biri işsizdir" denildi.

Açıklamada, şu ifadeler kullanıldı: "İnşaat mühendislerinin yüzde 27,5’i asgari ücretin altında bir ücrete çalışırken büyük çoğunluğu borçlanmak zorunda kalmaktadır (yüzde 58,9). Her iki mühendisten biri kredi kullanıcısıdır (yüzde 51,7). Kamu kurumlarında istihdam, mühendisler arasında açısından neredeyse ortadan kalkmıştır. Çalışan on mühendisten yalnızca ikisi (yüzde 18,8) kamuda çalışmaktadır."

“HER ÜÇ İNŞAAT MÜHENDİSİNDEN BİRİ İŞSİZ”

"Bugün her üç inşaat mühendisinden biri işsizdir" denilen açıklamada, "Fakat bu işsizliğe tezat olarak ülkemizin ciddi manada inşaat mühendisine ihtiyacı bulunmaktadır. Yürürlükteki mevzuatın uygulanması halinde bile birçok inşaat mühendisi istihdam edilecek, hem de yapı güvenliği konusunda zaten yapılması gerekenler hayata geçirilecektir. İnşaat mühendisleri arasındaki bu yüksek işsizlik oranı, deprem tehlikesi altındaki ülkemizde yurttaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden başlıca sebepler arasında yer almaktadır" ifadeleri kullanıldı.

“KAMUDA ÇALIŞAN MÜHENDİSLER BÜYÜK KAYBA UĞRADI”

İMO'nun açıklamasında şunlar kaydedildi: "Kamuda çalışan meslektaşlarımız yıllardır ekonomik ve sosyal haklar açısından büyük kayba uğramış, ücret farklılıkları konusunda geriye gitmiştir. Yalnızca alım gücünün günden güne erimesi değil aynı zamanda emekliliklerine etki eden hakları da diğer kamu görevlilerinin bir hayli gerisinde kalmıştır. Tüm bu sorunlar yumağında TMMOB İnşaat Mühendisler Odası İstanbul Şubesi olarak, kampanyamızın detayları ile ilgili bilgilendirme yapmak üzere 21 Aralık 2022 Çarşamba saat 11.00’de Mumhane caddesi, No:21 Karaköy Harun Karadeniz Konferans Salonu’nda basın toplantısı yapılacaktır."

Öte yandan İMO, yarın inşaat mühendislerinin sorun ve taleplerine ilişkin kampanyanın detaylarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yapacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol