birgün

24° AZ BULUTLU

ARŞİV 16.06.2008 12:25

İnayköylülerin altın isyanı

KIŞladaĞ altın madeninin yasadışı çalışmaya devam ettiği Uşak İnayköy’de bir araya gelen halk, mücadeleyi nasıl sürdüreceğini tartıştı. İnaylı kadınlar ve erkekler, Yedi Oluklu çeşmelerinin...

KIŞladaĞ altın madeninin yasadışı çalışmaya devam ettiği Uşak İnayköy’de bir araya gelen halk, mücadeleyi nasıl sürdüreceğini tartıştı. İnaylı kadınlar ve erkekler, Yedi Oluklu çeşmelerinin bahçesinde toplanarak hukuksuzluğa, endişe içinde yaşamaya isyan ettiklerini açıkladılar. Yaklaşık beşyüz kişinin bulunduğu toplantıda son gelişmeleri tartışıp bundan sonra neler yapacaklarını tartıştılar. İnay Vicdan Hareketi dönem sözcüsü Muammer Sakaryalı, Türkiye’nin kâğıt üzerinde çevre hukunun yeterli olduğunu ama hükümet edenlerin -bürokrasinin- hukuku uygulamamak, yargı kararlarını uygulamamak gibi bir alışkanlıklarının oluştuğunu belirtti. Sakaryalı, hukuksuzluğa isyan ettiklerini, yargı kararlarını uygulamayanların peşlerini bırakmayacaklarını, şu anda Kışladağ altın madeninin yasadışı çalıştığını, yetkililerin ve Tüprag şirketinin hukuksuzluğu meşrulaştırmaya çalıştıklarını anlattı.

 

CANIMIZIN DERDİNDEYİZ

İnayköy sakinlerinden Galip Çoban, “Bu yıl köyümüzde yüzlerce kuzu sakat ve ölü doğdu. Bir felaket yaşıyoruz. Yetkililer sesimizi ne zaman duyacak? Çocuklarımız da sakat doğarsa ne olacak? Tüprag şirketinin altını mı bizim hayatımız mı önemli?” dedi.

Eski muhtar Mehmet Türel, “Benim sakat doğan ve ölen kuzularımın neden böyle olduğunu bana açıklamayan, Danıştay 6. Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararını hiçe sayan devlete biz nasıl güveneceğiz? Bizden oy istemeye gelen milletvekilleri bizim neden sesimiz olmuyor?”dedi. İnaylı kadınlar ise, “Altın madeni açıldıktan sonra içtiğimiz suyun bile tadını alamıyoruz, dağda tilkiler ölüyor, geçen yıl dut yiyen tavuklarımız öldüğü için bu yıl dutlarımıza bile dokunamıyoruz, bu hükümet bizim değil Kanadalı şirketin hükümeti gibi davranıyor, bizim köyümüzü ve yaşamı seviyoruz bunun için altın şirketini kovuncaya kadar mücadele edeceğiz” dediler. Muzaffer Koray Uşak

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız