birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 04.05.2017 07:58

İnek Bayramı resmen yasaklandı

Günlerdir İnek Bayramı’na hazırlanan Mülkiyeliler, yönetimden gelen resmi yasak kararıyla yeni bir açıklama yaptı: Yaşanacak saldırılardan üniversite yönetimi sorumludur

İnek Bayramı  resmen yasaklandı

Burcu Cansu
burcucansu@birgun.net
@burcu_cansu

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (Mülkiye) 157 yıllık bir gelenek olarak kutlanan ‘İnek Bayramı’ etkinliği yasaklandı. Etkinlik günlerdir gericiler tarafından hedef gösteriliyordu. Sözlü olarak duyurulan yasak akşam saatlerinde ‘resmileşti’. Dekanlık, yaptığı yasaklama açıklamasında bayramın, ‘güvenlik’ gerekçeyle iptal edildiğini duyurdu.

Sistematik saldırının yeni aşaması

Yasaklamayla ilgili açıklama yapan Mülkiyeliler Birliği Genel Başkanı Erdal Eren öğrencilerin kararı dışında bir kararı tanımayacaklarını söyledi. “80 yıldır yapılan geleneksel bir etkinliği, güvenliği sağlamakla yükümlü kişilerin, güvenlik bahanesine sarılarak yasaklamasını kınıyoruz” denilen açıklamada, fakültenin sistematik bir saldırı içerisinde olduğu şöyle ifade edildi: “Siyasal Bilgiler Fakültesi-Mülkiye’nin, İstanbul’dan Ankara’ya taşınmasının ardından kutlanmaya başlanan İnek Bayramı, Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yasaklandı. 4-5 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan ve tüm hazırlıkları tamamlanmış etkinliklerin bir gün önce yasaklanması, Fakültemize, öğrencilerimize ve öğretim üyelerimize yönelik iki yıldır sürdürülen sistematik saldırının yeni bir aşamasıdır.”

Kararı kınıyoruz

İnek Bayramı için önce mezunların alınamayacağı yönünde bir kısıtlama yapıldığını ardından da tüm etkinliklerin yasaklandığını duyuran rektörlükle gün boyu girişimlerde bulunularak görüşüldüğünü, yasağın kaldırılmaya çalışıldığını ifade eden Eren, başta mezunların etkinliğe alınmasının önünün açıldığını ardından da İnek Bayramı’nın yapılabilmesi için izin alındığını söyleyen Eren sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak akşam saatlerinde Rektörlük, duyumlara dayanarak Mayıs ayı boyunca akademik faaliyetler haricindeki bütün etkinliklerin yasaklandığını SBF Dekan Vekiline bildirdi. Bu bildirim üzerine Dekanlık etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. 80 yıldır yapılan geleneksel bir etkinliği, güvenliği sağlamakla yükümlü kişilerin, güvenlik bahanesine sarılarak yasaklamasını kınıyoruz. İnek Bayramının güvenliğini tehdit edenlerin kimler olduğu ortadadır. Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün SBF öğrencilerini tehdit edenler hakkında gerekli yasal işlemleri yapmak yerine, İnek Bayramını yasaklaması, sosyal medya ve kimi gazetelerde fakültemizin geleneğini ve öğrencilerini hedef gösterenlerle aynı zeminde hareket ettiğini göstermektedir.”

Yönetimim yönetme yeteneği kalmadı

İnek Bayramı’nı, ‘fakülte hocalarının ve yönetimlerinin mizahi bir üslupla eleştirildiği, sadece SBF için değil, bütün Ankara için önemli sosyal ve kültürel bir etkinlik’ olarak ifade eden Eren sözlerini şöyle noktaladı: “Gün boyunca öğrencilerin, Fakülte yönetiminin ve Mülkiyeliler Birliği’nin İnek Bayramı’nın sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi yönünde yaptığı girişimler Ankara Üniversitesi Rektörlüğü tarafından akşam saatlerinde reddedilmesi, Üniversitenin bugünkü yönetiminin üniversiteyi yönetme yeteneğinin kalmadığının kanıtıdır. Bu süreçte öğrencilerimizin yanında ve dayanışma içinde olacağımızı beyan ediyoruz. Başta öğrencilerimiz olmak üzere fakültemize karşı gelişebilecek herhangi bir saldırıdan, iki gündür bu provokasyonu planlı bir biçimde örgütleyenlerle, buna boyun eğen üniversite yönetimi sorumludur.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol