birgün

10° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 18.11.2019 17:01

İngiliz ordusuna işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma açılabilir

İngiliz ordusuna  işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma açılabilir

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) İngiliz ordusunun Irak ve Afganistan'da işlediği savaş suçlarıyla ilgili soruşturma açabileceği ileri sürüldü.

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, UCM'nin İngiliz ordusunun Irak ve Afganistan'da savaş suçu işlediğine dair haberlerde yer alan bulguları 'çok ciddiye' aldığını kaydetti. Habere göre UCM Savcılığı tarafından, olaylarla ilgili bulguların 'bağımsız değerlendirileceği ve soruşturma kararının bunu takiben verileceği bildirildi.

UCM İngiltere ile ilgili daha önce verdiği bir kararda, İngiliz askerlerinin Irak'ta savaş suçu işlediğini gösteren yeterli kanıt bulunduğu sonucuna varmıştı. The Times ve BBC'nin ortak araştırması, İngiliz askerlerinin yeni suçlarına ilişkin kanıtları ortaya koymuştu.

Araştırmaya göre, İngiliz Savunma Bakanlığı ile bazı üst düzey komutanlar bu suçlarla ilgili yürütülen iç soruşturmaları hasır altı etmişti.

İŞLENEN SAVAŞ SUÇLARI DAHA ÖNCE ÖRTBAS EDİLMİŞTİ

The Times ile BBC'nin dün yayımladığı haberlere göre örtbas edilen vakalar arasında Afganistan’da 2012'de evlerinde çay içen 3 çocuk ile bir gencin bir İngiliz askeri tarafından öldürülmesi ve Irak’ın Basra kentinde 2003'te yaygın işkence yapılan bir kampta 2 tutuklunun ölümü de bulunuyor.

Iraklı bir polisin 2003'te bir İngiliz askeri tarafından öldürülmesiyle ilgili soruşturmada başka bir er adına tanık ifadesi uydurulması ve dosyanın kapatılması da örtbas edilen olaylar arasında yer aldı.

İngiliz savunma bakanlığı ise yazılı bir açıklama yaparak gazetenin iddialarını yalanlamıştı.

Bakanlığın soruşturmalara müdahale ettiği iddiasının reddedildiği açıklamada, “Soruşturmalarda savcıların kararları bakanlığımızdan bağımsız şekilde alınmıştır.” ifadesi kullanılmıştı.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız