birgün

27° PARÇALI AZ BULUTLU

İngiltere'de 97 gün sonra mağazalar ve kuaförler yeniden açılıyor

Hükümetin Covid-19 önlemlerinin kaldırılmasına yönelik açıkladığı 4 aşamalı yol haritasına göre, ikinci aşamasına göre bugün, kuaförler, mağazalar, kütüphaneler yeniden açılacak, restoran ve barların açık mekanlarında müşterilerine servis yapmasına izin verilecek.

AVRUPA 12.04.2021 13:18
İngiltere'de 97 gün sonra mağazalar ve kuaförler yeniden açılıyor
Abone Ol google-news

İngiltere'de Covid-19 pandemisiyle mücadelede 5 Ocak'tan beri devam devam eden "ulusal karantina" kısıtlamalarının hafifletilmesi kapsamında mağaza, kuaför, spor salonları ve kütüphaneler 97 günün ardından yeniden açıldı.

Hükümetin Covid-19 önlemlerinin kaldırılmasına yönelik açıkladığı 4 aşamalı yol haritasına göre, bugün başlayan normalleşmenin ikinci aşamasıyla temel ihtiyaç malzemeleri satanların yanı sıra daha fazla işletme yeniden hizmet vermeye başlayacak.

Önlemlerin kaldırılmasının ikinci aşamasında kuaförler, mağazalar, kütüphaneler yeniden açılacak, restoran ve barların açık mekanlarında müşterilerine servis yapmasına izin verilecek.

CENAZE TÖRENLERİ 30 KİŞİYLE YAPILABİLECEK

Spor salonları ve kapalı yüzme havuzları, hayvanat bahçeleri, toplum merkezleri ve açık eğlence mekanları faaliyet göstermeye başlayacak.

Ülke içinde seyahatler yeniden başlayacak, aynı hane üyelerinin birlikte seyahat etmesi serbest olacak.

Kısıtlamaların hafifletilmesi kapsamında düğün ve nişan merasimlerinin 15 kişiyle, cenaze törenlerinin de 30 kişiyle yapılmasına izin verilecek.

BAZI YASAKLAR DEVAM EDECEK, İHLAL EDENLERE 5 BİN STERLİN CEZA

Ülke dışına seyahat yasağı ise iş, eğitim, yasal yükümlülükler, oy kullanma, mülklerin taşınması, satılması, kiralanması, çocuk bakımı, doğumda hazır bulunmak, ölmek üzere olan bir akraba veya yakın arkadaşı ziyaret etmek, cenaze töreni, evlenmek veya yakın bir akrabanın düğününe katılmak, tıbbi randevular gibi istisnaların dışında devam edecek. Bu durumu ihlal edenlere 5 bin sterline kadar para cezası verilebilecek.

Restoranların ve barların iç mekanlarında müşteri ağırlanmasına müsaade edilmeyecek.

ÜÇ VE DÖRDÜNCÜ AŞAMA

17 Mayıs'tan itibaren başlayacak 3’üncü aşamada, vatandaşlar, açık alanlarda 30 kişiye kadar, kapalı alanlarda da 6 kişiye kadar bir araya gelebilecek, restoran ve barlar iç mekanlarda müşteri kabul etmeye başlayacak.

Müze, tiyatro ve sinema gibi iç mekan eğlence alanları açılacak, katılımcı sayısı sınırlı tutulmak üzere açık hava etkinliklerine izin verilecek.

Konaklama sektörü yeniden hizmet verebilecek, düğünlere 30'a kadar kişinin katılımı serbest hale gelecek.

21 Haziran'da uygulanacak dördüncü aşamada ise Covid-19 önlemleri kapsamındaki tüm sınırlandırmalar kaldırılacak.(AA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun