birgün

3° AÇIK

DÜNYA 22.01.2021 16:20

İngiltere'de hükümet, Covid-19 olanlara 500 sterlin ödeneceği iddiasını reddetti

İngiltere'de koronavirüs testi pozitif çıkanlara evde kalmayı teşvik için 500 sterlin ödenmesine karar verildiği iddiası hükümet tarafından yalanlandı.

İngiltere'de hükümet, Covid-19 olanlara 500 sterlin ödeneceği iddiasını reddetti

İngiltere'de hükümet, Covid-19 salgınının hızını yavaşlatmak için koronavirüs testi pozitif çıkan herkese 500 sterlin ödeme yapılacağı iddialarını reddetti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada düşük ücretli olup da evde kendini karantinaya alması gerekenlere 500 sterlin ödemenin halihazırda yapıldığı belirtildi.

Medyaya sızan belgelerde Sağlık Bakanlığı'nın Covid-19 salgınının hızını yavaşlatmak için koronavirüs testi pozitif çıkan herkese karantinaya girmelerini teşvik için 500 sterlin ödeme yapılmasını önerdiği iddia edilmişti.

Başbakanlık ofisi sözcüsü yaptığı açıklmada böyle yeni bir ödeme planının gündemde olmadığını söyledi: "Yerel yönetimlere 70 milyon sterlin sağlıyoruz, böylece gerekli görmeleri takdirinde 500 sterlin üzerinde de ödeme yapmaları mümkün. 500 sterlinlik ödememiz diğer yararlar ve hastalık ödeneğinin yanı sıra veriliyor."

Sözcü, sızdırılan bir belge hakkında konuşmayacağını da ekledi.

Önerinin düşük gelir gruplarındaki hastaların, geçim derdi nedeniyle çalışmak zorunda oldukları ve bu nedenle kendilerini karantinaya almadıkları kaygısından kaynaklandığı belirtilmişti.

Halen hükümet tarafından çeşitli gruplara sağlanan mali desteğin bu kişileri kapsamadığı aktarılmıştı.

Adını açıklamayan üst düzey bir hükümet yetkilisi, teklifin uzmanlar tarafından hazırlandığını ancak Başbakan Boris Johnson'ın bu konuda henüz bir karar almadığını söylemişti.

Koronavirüs testi pozitif çıkan herkese 500 sterlin ödeme yapılması hükümete haftada 453 milyon sterline mal olabilir.

Bunun da, mevcut desteklerin ve mali yardımların 12 katı olduğu belirtilmişti.

TEMKİNLİ YAKLAŞIM

İngiltere'de Eylül ayında, koronavirüs testi pozitif çıkanların kendilerini izole etmeleri yasayla zorunlu hale getirildi.

Esasında halen geliri çok düşük kişilere belediyeler tarafından 500 sterlin yardım yapılıyor ve hükümet yardımı finanse ediyor.

Ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin yetkilileri ise bu konuda yapılan başvuruların büyük kısmının reddedildiğini söylüyor.

Geçen hafta açıklanan verilere göre Ekim-Aralık ayları döneminde bu yardım için 49 bin 877 kişi başvuru yaptı, başvuruların dörtte üçü reddedildi.

Aşılama kampanyasına Aralık ayında başlayan İngiltere'de şu ana dek birinci doz aşılarını olan kişilerin sayısı 5 milyonu buldu.

Hükümet ilk öncelik gruplarındaki 15 milyon kişinin aşılanmasının Şubat ayı ortalarına kadar tamamlanmasını umuyor.

Ülkede dün günlük koronavirüs vaka sayısı 38 bine, can kaybı sayısı da 1300'e yakındı.

Vaka ve ölüm sayılarında bir hafta öncesine göre hafif düşüşler görülse de, bunun genel bir eğilim olduğunu söylemek için henüz erken olduğu düşünülüyor.

Hastanelerin kapasitelerinin ve sağlık çalışanlarının gücünün zorlandığı İngiltere'de, hükümet halen uygulanan önlemlerin salgının yayılma hızını azaltmadığından kaygılanıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol