birgün

22° AÇIK

AVRUPA 08.02.2021 06:50

İngiltere'de ‘yıldızları sayın’ çağrısı

İngiltere'de ‘yıldızları sayın’ çağrısı

İngiltere’de kırsal alanlarda yaşayan halka, Covid-19 nedeniyle uygulanan karantinanın ışık kirliliğini azaltıp azaltmadığını belirleyebilmek için yıldızları sayma çağrısı yapıldı.

The Guardian’ın haberine göre, Kırsal Bölge Vakfı (CRPE) ve İngiliz Astronomi Derneği’nden yapılan ortak açıklamada 14 Şubat'a kadar yurttaşların gökyüzüne bakıp kaç yıldız görebileceklerini saymaları istendi. Uygulamaya katılanlara ‘vatandaş bilim insanları’ nitelendirmesinde bulunulan açıklamada, İngiltere'de gece karanlığı açısından en iyi ve en kötü yerlerin haritasını çıkarmaya yardımcı olacağının altı çizildi.

Açıklamada, bu yıl elde edilecek verilerin karantinanın ne tür bir etki yarattığını görmek için 2020'nin bulgularıyla karşılaştırılacağı kaydedildi. CRPE Yöneticisi Crispin Truman, karanlık gökyüzünün sağlık ve yaban hayatı için önemine değindi: "Covid-19 nedeniyle maruz kaldığımız karantina, kırsalın bizim için ne kadar kıymetli olabileceğini hatırlattı. İnsanlar yıldız sayımına katılarak çoğu zaman gözden kaçan ama hayati önem taşıyan kırsal alanların daha fazla korunması için hükümete karşı kampanya yapmamıza yardım edecek.”

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol