birgün

30° AÇIK

İngiltere'nin penaltı kaçıran oyuncularına ırkçı saldırı: Paylaşımlar soruşturulacak

EURO 2020 finalinde İtalya'ya karşı İngiltere'nin son üç penaltısını kaçıran Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka, çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından ırkçı saldırıya maruz bırakıldı. İngiliz polisi İngiltere'nin siyah oyuncularına yönelik sosyal medyadaki ırkçı saldırıların soruşturulacağını bildirdi.

SPOR 12.07.2021 14:59
İngiltere'nin penaltı kaçıran oyuncularına ırkçı saldırı: Paylaşımlar soruşturulacak
Abone Ol google-news

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın (EURO 2020) normal süresi ve uzatmaları 1-1 tamamlanan final maçında İngiltere'ye penaltılarda 3-2 üstünlük sağlayan İtalya, kupanın sahibi oldu. İngiltere'nin son üç penaltısını kaçıran Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka, çok sayıda sosyal medya kullanıcısı tarafından ırkçı saldırıya maruz bırakıldı.

İngiliz polisi, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) finalinde İtalya'ya penaltılarda mağlup olan İngiltere'nin siyah oyuncularına yönelik sosyal medyadaki ırkçı saldırıların soruşturulacağını bildirdi.

İngiliz Polis Teşkilatı, penaltıları kaçıran siyah oyuncular Marcus Rashford, Jadon Sancho ve Bukayo Saka'nın maruz kaldığı ırkçı saldırılara ilişkin yaptığı açıklamada, "EURO 2020 finalinin ardından futbolculara yönelik bir dizi saldırgan ve ırkçı sosyal medya paylaşımlarının farkındayız. Bu taciz kesinlikle kabul edilemez, hoş görülmeyecek ve soruşturulacaktır" ifadesini kullandı.

SOUTHGATE: TEMSİL ETTİĞİMİZ ŞEY BU DEĞİL

İngiltere Milli Takımı Teknik Direktörü Gareth Southgate, basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, oyunculara yönelik ırkçı tacizi "affedilemez" olarak nitelendirdi ve "Bizim temsil ettiğimiz şey bu değil. Milli takımla bağ kurabilen insanları bir araya getirmede bir ışık olduk, milli takım herkes için var ve bu yüzden birliktelik devam etmeli" dedi.

ingiltere-de-penalti-kaciran-siyah-oyunculara-irkci-saldiri-paylasimlar-sorusturulacak-898236-1.
Fotoğraf: Jadon Sancho

FA: EN SERT CEZAYI VERMEYE ÇAĞIRACAĞIZ

İngiltere Futbol Federasyonu (FA) da oyuncuların sosyal medyada maruz kaldığı ırkçı saldırıları kınayan bir bildiri yayımladı ve bu saldırılar karşısında dehşete düştüklerini belirtti.

FA, "Etkilenen oyuncuları desteklemek için elimizden gelen her şeyi yapacağız ve sorumlu herkes için mümkün olan en sert cezaları vermeye çağıracağız" ifadesini kullandı.

JOHNSON: SORUMLULAR KENDİLERİNDEN UTANMALI

İngiltere Başbakanı Boris Johnson Twitter'dan "İngiltere takımı, sosyal medyada ırkçı tacize uğramayı değil kahraman olarak övülmeyi hak ediyor. Bu korkunç saldırıların sorumluları kendilerinden utanmalı" paylaşımında bulundu.

UEFA'DAN KINAMA

UEFA, İngiliz futbolcular için sosyal medyadan yapılan ırkçı paylaşımları kınadı.

Birliğin Twitter hesabından yapılan açıklamada, "UEFA, EURO 2020 finali sonrası bazı İngiliz oyunculara sosyal medyadan yöneltilen iğrenç ırkçı saldırıları şiddetle kınıyor. Bu tip şeylerin futbol ve toplumda yeri yok. Buna maruz kalan oyuncuları ve İngiltere Futbol Federasyonunun verebileceği olası en ağır cezaları destekliyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol