birgün

29° AÇIK

AVRUPA 10.07.2020 15:36

İngiltere, Türkiye’den seyahatlerde karantina şartını kaldırdı

İngiltere Türkiye'nin de aralarında olduğu 70'den fazla ülkeden gelenler için karantina uygulamasını gevşetti.

İngiltere, Türkiye’den seyahatlerde karantina şartını kaldırdı

İngiltere'ye girişte koronavirüs önlemleri çerçevesinde uygulanan 14 günlük karantina bugünden itibaren 70'den fazla ülkeyle kaldırıldı. Bu ülkeler arasında Türkiye de var.

Bu ülkeler ve bölgelerden gelen kişilerden, yakında başka bir ülkeyi ziyaret etmemişler veya başka bir ülkeden transit geçiş yapmamış iseler, kendilerini karantinaya almaları istenmeyecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında İngiltere'ye ülke dışından gelen herkesin iki hafta boyunca, ülkeye girerken beyan ettikleri bir adreste kendilerini karantinaya almaları gerekiyordu.

Seyahat koridorları adıyla yayınlanan 14 gün karantinadan muaf ülkeler listesinde Türkiye'nin yanı sıra Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda, Yunanistan, İtalya, İspanya, Norveç, Polonya, Danimarka, Fransa, Hollanda, İsviçre, Malta, Finlandiya, Belçika, Hong Kong, Güney Kore ve Vietnam da var.

Avrupa ülkelerinden Portekiz ve İsveç ile ABD, Rusya ve Çin listede değil. Bu ülkelerden gelenlere 14 gün karantina uygulaması devam edecek.

İngiliz yetkililer, listede koyu sarı ya da yeşil renkte ülkelerin bulunacağı ve bu ülke vatandaşlarının karantinadan muaf tutulacağı gibi, İngiliz vatandaşlarının da bu ülkelere girişte karantinaya alınmayacağını açıklamıştı.

İngiltere Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, ülkede koronavirüs nedeniyle toplam 44 bin 602 ölüm gerçekleşti. Vaka sayısı ise 287 bin 621.

Kaynak: BBC Türkçe, Euronews Türkçe, AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız