birgün

27° AÇIK

İnşaat sektöründe güven endeksi düştü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi mayıs ayında inşaat sektöründe yüzde 2,2 azaldı. İnşaat sektöründe nisan ayında 80,7 olan kayıtlı sipariş mevcut düzeyi, mayıs ayında 76,9’a geriledi.

EKONOMİ 23.05.2022 11:31
İnşaat sektöründe güven endeksi düştü
Abone Ol google-news

TÜİK, mayıs ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endekslerini yayınladı. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi mayıs ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe yüzde 6,1 ve perakende ticaret sektöründe yüzde 1,7 arttı.

Konut sektörünü hareketlendirmek için açılan 3 ayrı pakete rağmen, inşaat sektöründeki güven endeksi, mayıs ayında yüzde 2,2 azaldı.

TÜİK verilerine göre, nisan ayında kayıtlı sipariş mevcut düzeyi nisanda 80,7’yken bu rakam mayıs ayında 76,9’a geriledi. Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisinde rakamlar ise nisanda 86,2 olurken mayısta 86,4 olarak hesaplandı.

HİZMET VE PERAKENDE SEKTÖRÜNDE BEKLENTİLER OLUMLU

Hizmet sektöründe güven endeksi son üç aylık durumuna dair veri nisanda 114,6 iken mayısta 121,7 oldu. Son üç aylık dönemde hizmete talep nisanda 114,5 iken bu rakam da mayısta 121,8’e geriledi. Gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi nisanda 113,8, mayısta 120,9 oldu.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi son üç aylık dönemde iş hacmi- satışlar, nisanda 131,7 iken mayısta yükselerek 140,5 oldu. Mevcut mal stok seviyesi 105,0 iken bu rakam mayısta 103,7’ye geriledi. Gelecek üç aylık dönemde iş hacmi- satışlar beklentisi nisanda 121,5 iken bu rakam da mayısta 120,1’e geriledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol