İnşaatta ortalama ücret ancak asgari ücret kadar
Fotoğraf: AA

Emek Servisi

Türkiye'de 2022'de aylık ortalama iş gücü maliyeti 11 bin 602 lira olarak hesaplanırken, iş gücü maliyetinin en yüksek gerçekleştiği sektör finans ve sigorta faaliyetleri oldu. TÜİK’in açıkladığı verilere göre inşaat sektöründe ortalama işgücü maliyeti asgari ücret kadar oldu.

İstihdam edilenlerin patrona toplam maliyetini ve bu maliyet unsurlarının toplam içindeki dağılımını ortaya koymak amacıyla üretilen iş gücü maliyeti istatistikleri sonuçlarına göre, bir önceki yıl aylık ortalama iş gücü maliyeti 11 bin 602 lira olarak hesaplandı.

Finans ve sigorta faaliyetleri, 28 bin 790 lirayla aylık ortalama iş gücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör olarak belirlendi. Bu sektörü, 23 bin 29 lira ile bilgi ve iletişim, 18 bin 774 lira ile kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor sektörleri izledi.

İnşaat sektörü ise 6 bin 621 lirayla aylık ortalama işgücü maliyetinin en düşük olduğu sektör olarak kayıtlara geçti. Bu sektörü 7 bin 508 lirayla konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri ve 8 bin 89 lirayla gayrimenkul faaliyetleri sektörleri takip etti. Brüt kazancın iş gücü maliyeti içindeki payı yüzde 86,8 oldu. Bunu yüzde 13 ile sosyal güvenlik ödemeleri takip ederken, diğer iş gücü maliyetlerinin payı yüzde 0,3 olarak gerçekleşti. Çalışılan süreler için yapılan ödemeler yüzde 79,3'lük oranla kazanç bileşenleri içinde en büyük paya sahip oldu.