birgün

19° PARÇALI BULUTLU

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na Muharrem Aksan çağrısı: "Konuyu gündemine almalıdır"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Urfa’da şüpheli şekilde hayatını kaybeden 16 yaşındaki Muharrem Aksan için TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvurdu. Özel, başvurusunda, "Komisyonunuz, 16 yaşındaki bir evladımızın ‘denetimsiz atış talimi’ sırasında yaşamını yitirdiği iddialarını da yok saymadan konuyu gündemine almalıdır. TBMM’nin bu konuda etkin rol oynaması, gerçeğin ortaya çıkmasına ve somut önlemlerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

GÜNCEL 31.03.2022 11:37
İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na Muharrem Aksan çağrısı: "Konuyu gündemine almalıdır"
Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Muharrem Aksan’ın Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesinde şüpheli şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na bir yazı gönderdi.

Özel, yazısında, "24 Mart akşamı Şanlurfa’nın Eyyübiye ilçesinde 16 yaşındaki Muharrem Aksan'ın eve dönmemesi üzerine başlatılan incelemede, Aksan’ın cansız bedeni polislerin atış talimi yapmak için kullandıkları boş arazide bulunmuştur. Aksan'a ulaşılamadığı saatlerde araziden silah sesleri geldiğine ilişkin tanık beyanları bulunmaktadır" dedi.

Özel, Şanlıurfa Barosu’ndan "Bu şekilde denetimsiz atış talimi yapılması, gerekli güvenlik önlemlerinin alınmaması, açıkça yaşam hakkı ihlaline yol açmaktadır. Devletin öncelikle çocukların güvenli alanlarda yaşama hakkını sağlama yükümlülüğü bulunmaktadır" açıklaması yapıldığını anımsattı.

Özel, "Aksan'ın ön otopsi raporunda, vücudundan 12 adet farklı boyutlarda metalik cisim çıkarıldığı ve sağ elinin olmadığı belirtilmektedir. Maalesef bu coğrafyada uzun yıllardır çocuklarımızın yabancı cisimlerin infilakıyla yaşamını yitirdiği nice üzücü olay yaşanmıştır. 26 Eylül 2009’da Lice’nin Şenlik köyünde 12 yaşındaki Ceylan Önkol’un, 15 Temmuz 2019’da Ovacık’ın Bilgeç köyünde Ayaz Güloğlu ve Nupelda Güloğlu yaşamlarını yitirmiş, ancak bu ölümlere ilişkin etkili bir soruşturma yürütülmemişti" dedi.

"KOMİSYONUNUZ KONUYU GÜNDEME ALMALIDIR"

Özel, TBMM İnsan Haklarını Komisyonu’na, "Komisyonunuz, 16 yaşındaki bir evladımızın ‘denetimsiz atış talimi’ sırasında yaşamını yitirdiği iddialarını da yok saymadan konuyu gündemine almalıdır. TBMM’nin bu konuda etkin rol oynaması, gerçeğin ortaya çıkmasına ve somut önlemlerin geliştirilmesine katkı sağlayacaktır" çağrısı yaptı.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol