birgün

25° AZ BULUTLU

İnterneti olmayana internetten anket

MEB, uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sorunların belirlenmesi amacıyla internet üzerinden yanıt istedi. Buna karşın öğrencilerin yüzde 7,1’i interneti olmadığı için canlı derslere katılamadığını belirtti.

EĞİTİM 09.02.2021 07:01
İnterneti olmayana internetten anket
Abone Ol google-news

Mustafa M. Bildircin

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, “Küresel Salgın Döneminde Uzaktan Eğitim İzleme ve Değerlendirme Raporu” yayımlandı. Türkiye genelindeki 41 bin 430 öğrenci, 25 bin 667 öğretmen, 24 bin 289 veli ve 2 bin 197 okul yöneticisi ile hazırlanan rapor uzaktan eğitim sürecindeki eşitsizliği bir kez daha gözler önüne serdi.

Rapora göre, araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 1,5’i televizyon veya internet erişimi olmadığı için ders anlatım videolarını takip edemedi. İnternete erişimi olmadığı için canlı derslere katılamadığını belirten öğrencilerin oranı ise yüzde 7,1 oldu. Raporda, uzaktan eğitim sürecinin devam etmesi durumunda televizyona veya internete erişimi olmayan çocuklara bu imkânın sunulmasının, “Büyük önem arz ettiği” kaydedildi.

ÖĞRETMENLER SINAV İSTEMİYOR

Araştırma kapsamında görüşülen öğretmen ve öğrencilere EBA’ya ilişkin fikirleri de soruldu. Öğretmenlerin yüzde 25’i, öğrencilerin ise yüzde 38’i EBA’daki ders içeriklerinin yeterli olmadığını söyledi. Bazı derslerin sınavlarının internet üzerinden yapılabileceği görüşüne katılan öğretmenlerin oranı yüzde 40’ta kaldı. Uzaktan eğitim sürecinde sınav notları yerine, “Proje ve performans ödevlerinin notla değerlendirileceği” ifadesine ise öğrenci katılım oranı yüzde 27, öğretmen katılım oranı da yüzde 60 olarak gerçekleşti.

Araştırmaya katılan öğrenciler arasında ders anlatım videolarını takip ettiğini belirten öğrencilerin oranı yüzde 82 ile ifade edildi. Erişim imkânı olmadığı için videoları takip edemeyen öğrenci oranı yüzde 1,5 olmasına karşın raporda, “Araştırmanın çevrimiçi yürütülmesinin oranın düşük olmasında etkisi olduğu düşünülmektedir” değerlendirmesinde bulunuldu. Videoları takip eden öğrencilerin yüzde 58’i yeni konuları ders anlatım videolarından öğrenemediğini bildirdi. Öğrencilerin yüzde 51’i de ders anlatım videolarında işlenen yeni konu ile ilgili yeterince soru çözüldüğü görüşüne katıldığını kaydetti. Öğrencilerin yüzde 51’inin ders anlatım videolarının ilgilerini çekmediğini belirtmesi de rapordaki dikkati çekici bulgular arasında yer aldı.

YÜZDE 7’NİN İMKÂNI YOK

Araştırmaya katılan öğrencilerin yüzde 76’sı canlı derslere katıldığını, yüzde 24’ü ise katılmadığını beyan etti. Buna göre, öğrencilerin yüzde 23,6’sı programlarındaki tüm derslere katıldığını, yüzde 53,3’ü programlarındaki bazı derslere katıldığını, yüzde 11,6’sı internete erişim imkânı olduğu halde canlı derslere katılmadığını, yüzde 7,1’i internete erişim imkânı olmadığı için canlı derslere katılmadığını, yüzde 4,4’ü ise canlı ders yapılmadığını dile getirdi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol