birgün

10° PARÇALI BULUTLU

İnternette botoks ve dolgu kursları

İstanbul’da birçok kayıtsız çalıştırılan güzellik merkezi bulunuyor. Prof. Dr. Demirdöver yurtdışından kaçak dolgu getirildiğini söylüyor. Sosyal medya üzerinden dolgu ve botoks kursları düzenlendiğine dikkat çeken Demirdöver bilgi vermek için para istendiğini söyledi.

GÜNCEL 15.09.2021 08:36
İnternette botoks ve dolgu kursları
Abone Ol google-news

Filiz Gazi

İstanbul’da merdiven altı güzellik merkezlerinden sıkça ölüm haberleri geliyor. Yakın zamanda İstanbul’da bir ilaç şirketinde tıbbi mümessil olarak çalışan 38 yaşındaki Kübra Boyraz, geçen yıl Beylikdüzü’nde bulunan ruhsatsız bir güzellik merkezinde pratisyen hekime botoks yaptırmış ve ilerleyen saatlerde kötüleştiği için hastaneye kaldırılmıştı. Boyraz, 20 Eylül 2020’de kaldırıldığı hastanede öldü.

Yine 13 Eylül’de İstanbul Bağcılar'daki özel hastanede saç ekimi operasyonu esnasında 28 yaşındaki İbrahim Gül hayatını kaybetti. Doktor M. A. sorgusunun ardından ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçuyla tutuklandı.

BELEDİYELER DENETLEME YAPIYOR

İstanbul Güzellik Uzmanları Odası’ndan konuştuğumuz yetkili güzellik salonlarının denetiminin belediyelere ait olduğunu söylüyor: “Güzellik salonu için önce esnaf sicil kaydı alınır, ondan sonra ihtisas odasından ve bizden aldığı evrakla da ruhsat işlemlerini yaptırır. Tabii ki vergi açılışını yapmış, diğer işlemlerini yapmamış salonlar var. Bu yerlerin sayısını bilmiyoruz.”

Megakentin pek çok semtinde denetimsiz, kayıtsız çalıştırılan birçok güzellik merkezi bulunuyor. Tıbbi müdahale kapsamında değerlendirilebilecek işlemler için uygun şartlara sahip olmayan bu yerlerde botoks, dolgu, saç ekimi gibi işlemler yapılıyor. Oysa bu tip müdahaleler dermatoloji uzmanı ya da plastik cerrahlar tarafından yapılması gerekiyor.

Özellikle Beyoğlu, Tarlabaşı’nda bu tip güzellik merkezlerinin son zamanlarda arttığı biliniyor. BirGün gazetesi olarak girdiğimiz bir “güzellik merkezi”nde birçok işlem yapıldığı söyleniyor olsa da ortamın bu tip işlemler için uygun olmadığını görüyoruz.

KAÇAK BOTOKSLA İŞLEM YAPILIYOR

Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı’nda görev yapan Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği İkinci Başkanı Prof. Dr. Cenk Demirdöver konuyla ilgili şunları söylüyor:

internette-botoks-ve-dolgu-kurslari-921624-1.
Cenk Demirdöver - Prof. Dr.,Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği
İkinci Başkanı“Hiçbir tıp eğitimi almamış kişiler, hastalara dolgu, botoks ve anestezi yapıyor. Bu kişiler botoksa, dolgulara nasıl ulaşıyor? Firmalardan bir şekilde temin ediliyor ya da yurtdışından kaçak getirtiliyor. Güzellik salonlarının doğru düzgün denetlemesi yok. Belediyeler tuvaleti, havalandırması var mı ona bakıyorlar. Belediye oradaki sağlık işleyişini denetleyemez. O bilgi, donanıma sahip değiller. Bir hekim muayene açmak için Sağlık Müdürlüğü’ne başvurduğunda Sağlık Müdürlüğü bulundurması zorunlu ilaçların kullanma tarihine, odanın metrekaresine lazermetre ile ölçünceye kadar bakar. Her şey tam değilse ruhsat alamazsınız ama bu tür estetik uygulamaların yapıldığı merkezlerin denetimi maalesef belediyelerde.”

HASTANELERDE SAÇ EKİM ÜNİTELERİ

Demirdöver, “Unvan hırsızlığına” dikkat çekerek “Başka uzmanlık alanlarına sahip doktorlar da unvanının başına ‘Estetik Cerrah’ unvanını ekliyor” diyor ve şöyle açıklıyor:

“Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahinin Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) puanı çok yüksek. Örneğin botoks için ‘Altı üstü bir iğne değil mi’ deniliyor. Biz altı yıl tıp eğitiminden sonra, altı yıl daha plastik cerrahi ihtisası yapıyoruz. Sonrasında da birçok seminer, kurs ve çalıştaylara katılıyoruz. Bir diğer konu, haberlerde ‘doktor tutuklandı’ diyor. Doktor olduğunu bilmiyoruz. Hastanelerde bile saç ekim üniteleri açılıyor. Hastane sahipleri hastayı müşteri gibi görüyor, haliyle hastanenin hiç boş kalmasını istemiyorlar. Tıbbi etik, deontolojiden uzak her türlü işlem yapılıyor.”

YETKİSİZ BOTOKS DOLGU KURSLARI

Demirdöver, internet üzerinden yapılan “Botoks, dolgu kurslarına” dikkat çekiyor ve bu kişilere ulaştıklarında “Parayı yatırın, ondan sonra kursun nerde verildiğini söyleyeceğiz” denildiğini aktarıyor:

“Yetkisiz dolgu, botoks eğitim kursları düzenleniyor. Hiçbir yere bağlı değiller. Sosyal medyadan ‘üç gün ileri düzey dolgu, botoks kursu’ ilan ediyorlar. Biz hatta bunlara dernek olarak ulaşmaya çalıştık. Paranızı yatırın, ondan sonra kursun nerde olacağını söyleyeceğiz denildi. 7 bin-20 bin lira arasında para istiyorlar.”

Demirdöver, bu tip merdiven altı işletmelerde ölüm dışında tıbbi müdahalelere bağlı komplikasyonlar oluşabileceğine dikkat çekiyor: “Hiçbir estetik norma uymayan saç ekimi, uzmanlar tarafından yapılmayan dolgu, botoks işlemlerinde doku kayıpları, kişide geri dönüşümsüz deformasyonlar oluşabilir. Buna rağmen bu tip yerler sürekli açılmaya devam ediyor. Şu an elimde net bir sayı olsa bile yarın konuşsak sizinle bu şekilde ‘hizmet veren’ merkez sayısı artmış olur.”

Fotoğraf: Kübra Boyraz (Solda) - İbrahim Gül (Sağda)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol