birgün

8° AÇIK

İntihar eden asker 7 yıl sonra 'şehit' sayıldı: Doktor raporuna rağmen terhis edilmemiş!

Psikolojik sorunları olduğu doktor raporu ile kanıtlandığı halde zorunlu askerlik görevine devam ettirilen ve görevi sırasında intihar eden Jandarma Er Sait Çığcı, 7 yıl sonra 'şehit' sayıldı. Mahkeme kararında, askerlik görevinin, ailesinin geçim kaygısından dolayı Sait Çığcı'nın psikolojik sorunlarını tetiklediği ve hizmette yararlı olmayacağının psikolojik danışman tarafından tespit edilmesine karşın, Çığcı'nın terhis edilmeyip askerlik görevine devam ettirildiği vurgulandı.

GÜNCEL 10.01.2023 14:03
İntihar eden asker 7 yıl sonra 'şehit' sayıldı: Doktor raporuna rağmen terhis edilmemiş!
Abone Ol google-news

Kars’ta, zorunlu askerlik görevini yaparken psikolojik sorunları doktor raporu ile kanıtlandığı halde, terhis edilmeyen ve askerlik görevine devam ederken yaşamına son veren Jandarma Er Sait Çığcı 7 yıl sonra ‘şehit’ sayıldı.

Edinilen bilgiye göre, Kahramanmaraş'ta 2007 yılında geçirdiği trafik kazasının ardından psikolojik sorunlar yaşamaya başlayan Çığcı, zorunlu askerlik görevini gerçekleştirdiği dönemde 3 kez intihara teşebbüs etti. Kars Boğatepe Jandarma Komutanlığı'nda askerlik yaptığı sırada hastaneye sevk edilen Jandarma Er Sait Çığcı hakkında doktor, hizmette yararlı olamayacağı, hatta diğer askerleri de olumsuz etkileyeceğine dair rapor düzenledi. Bu rapora rağmen terhis edilmeyen Çığcı, 26 Ekim 2015 tarihinde intihar etti.

Ailesi, Çığcı'nın intiharının ardından doktor rapor olmasına rağmen çocuklarının terhis edilmediğini, bu nedenle Kars Boğatepe Jandarma Komutanlığı'nın ihmali olduğunu gerekçe göstererek çocuklarının ‘şehit’ sayılması için Ankara 15'inci İdare Mahkemesi'nde Sosyal Güvenlik Kurumu'na dava açtı. Mahkeme, geçen 7 yılın sonunda Sait Çığcı'nın ‘şehit’ sayılmasına karar verdi.

"HİZMETTE YARARLI OLMAYACAĞI TESPİT EDİLMESİNE RAĞMEN TERHİS EDİLMEDİ"

Kararın gerekçesinde ablası ve yengesini kaybettiği kazanın Çığcı'yı psikolojik olarak olumsuz etkilediği belirtilerek, şöyle denildi:

"Sait Çığcı'nın askerlik yaptığı süreç içerisinde evde çalışan kimsenin olmaması durumunu dert ettiği ve psikolojik sorunlarını tetiklediği, kollarında jilet izlerinin bulunduğu, tavırlarının mesafeli olduğu, son 1 yıldır aşırı alkol kullanımı olduğu, askerlik sürecinde 3 kez intihar girişimi olduğu, hizmette yararlı olmayacağı ve diğer er ve erbaşları olumsuz etkileyeceğinin Jandarma Sağlık Asteğmen Psikolojik Danışman Z.G. tarafından tespit edildiği halde müteveffa Sait Çığcı'nın askerlik görevine devam ettirildiği ve adı geçenin 26 Ekim 2015 günü ası suretiyle intihar ederek vefat ettiği görülmektedir. Bu durumda, davacının oğlunun askerlik vazifesini yaptığı sırada psikolojisinin iyi olmadığının, askerlik görevinin ailesinin geçim kaygısından dolayı müteveffa Sait Çığcı'nın psikolojik sorunlarını tetiklediği ve hizmette yararlı olmayacağının psikolojik danışman tarafından tespit ve tevsik edilmesine karşın, adı geçenin terhis edilmeyip askerlik görevine devam ettirilmesi nedeniyle, vefatın askerlik vazifesinin neden ve tesiri ile meydana geldiğinin kabulü gerektiği sonucuna varıldığından, vazife malullüğü hükümleri uygulanması gerekirken aksi yönde tesis edilen işlemde hukuka uyarlık bulunmamıştır. Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline, davacının yoksun kaldığı vazife malullüğü aylıklarının idareye başvuru tarihinden itibaren işletilecek yasal faiziyle birlikte davacıya ödenmesine oy birliğiyle karar verildi."

Mahkeme kararının ardından konuşan Sait Çığcı’nın annesi Emine Çığcı, "Oğlumu davul zurna ile gönderdim, güle oynaya gitti. Daha sonra 'Oğlunun görüşüne gel' dediler, gittik ki çocuk ölmüş. Varınca 'Çocuğun öldü' dediler. Çocuğumu Türk bayrağına sarıp, tabutla verdiler bize. Daha sonra avukat tuttum, şehitliği kazandık. Yetkililerden oğlumun mezarını yaptırıp, yanına da bir çeşme yapmalarını istiyorum" diye konuştu.

"EMSAL NİTELİKTE, ÇOK ÖNEMLİ BİR KARAR"

Emine Çığcı'nın avukatı Çağrı Kuyumcu da kararın çok önemli olduğunu vurgulayarak, emsal sayılacağına dikkat çekti.

Kuyumcu, şöyle konuştu: "Ankara 15'inci İdare Mahkemesi, emsal nitelikte bir karara imza atarak Jandarma Er Sait Çığcı'nın askerlik vazifesini yaparken askerliğin sebep ve tesiri nedeniyle ölüm meydana geldiğinden bahisle şehit addedildi. Bu kararın böyle çıkmasından mutlu ve umutluyuz. Bundan sonra Emine Teyzemizin devlet yetkililerinden tek bir talebi bulunmaktadır. Jandarma Er Sait Çığcı'ya yakışacak bir şehit mezarı ve baş ucuna da bir çeşme yapılmasını talep etmektedir. Bu konuyla ilgili çalışmalarımız devam etmekte ve devlet yetkililerimizden ilgilenmelerini talep etmekteyiz" dedi.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol