Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Odyoloji Bölümünde odyometrist olarak çalışan Duran Can Koruyucu'nun intiharı üzerine anne Gülizar Koruyucu, oğlunun mobbinge maruz bırakıldığını iddia etti. Koruyucu ailesi, yolsuzluğu gören oğullarının suçun parçası olmayı reddetmesi üzerine mobbingle karşılaştığını kaydetti.

İntihar eden sağlıkçının ölümünde mobbing iddiası: "Suçun parçası olmayı reddetti"
Gülizar Koruyucu ve Duran Can Koruyucu

Adana Şehir Hastanesinde “kamuyu zarara uğratma” soruşturmasında ifade veren oğlunun, hakkında ifade verdiği Odyoloji sorumlu doktoru tarafından uzun bir süre mobbinge maruz bırakıldığını iddia eden Gülizar Koruyucu, oğlunun ölümünde sorumluluğu olanların cezalandırılmasını istedi.

Evrensel’den Volkan Pekal ve Tuğba Eroğlu imzalı habere göre, Duran Can Koruyucu, nisan ayında yaşamına son verdiğinde Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Odyoloji Bölümünde 4 yıldır odyometrist olarak çalışıyordu. Koruyucu, hastanede “kamunun zarara uğratılması” ile ilgili yürütülen soruşturmada ifade verdikten sonra giriş çıkışları takip edilerek mobbinge maruz kaldığını ailesine anlattı. Koruyucu’nun ailesi, oğullarına mobbing uyguladığını iddia ettikleri sorumlu doktor ve iki kişi hakkında “Görevi kötüye kullanma, iş yerinde çalışma hürriyetinin ihlali, hakaret, psikolojik baskı ile eziyet” suçlarından şikayette bulundu.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı intihar kararını kuvvetlendiren bir kişi olduğuna dair bir delil bulunmadığını ifade ederek soruşturmayı kapattı. Aile ise karara itiraz etti.

"OĞLUM MOBBİNGİ BİZE ANLATTI"

Koruyucu ailesi, yolsuzluğu gören oğullarının suçun parçası olmayı reddetmesi üzerine mobbingle karşılaştığını söyledi. Baskılar sonrası oğlunun stres bozukluğu yaşadığını söyleyen Anne Gülizar Koruyucu, oğlunun giriş çıkışlarının kontrol edildiğini, odasına giren çıkanların takip edildiğini söyleyerek “Bir sürü odyometrist olmasına rağmen hastalar arka arkaya ona gönderiliyor. Yıldırmak için ellerinden gelen her şeyi yapmışlar. Başka yere geçmesine izin de vermemişler” dedi.

Duran Can Koruyucu, 3 kulak burun boğaz uzmanı doktor hakkında yanlış ölçümlerle hastaları belirli bir şirketten işitme cihazı almaya yönlendirmek suretiyle kamu kurumunu zarara uğratma iddiası ile başlatılan ve halen devam eden soruşturmada tanık olarak ifade vermişti.