birgün

8° PARÇALI BULUTLU

TEKNOLOJİ 19.11.2018 14:18

iPhone X hacklendi

iPhone X hacklendi

Sonunda iPhone X hacklendi. İki Hacker iPhone X ve Galaxy S9’u manipule ederek, telefonda silinmiş verilere erişim sağladılar. Hatta erişilen bu verileri kablosuz ortamda kendi telefonlarına indirmenin de yolunu buldular.

Richard Zhu ve Amat Cama adlı iki Hacker, iOS 12.1 sürümüne sahip olan iPhoneX cihazından silinmiş verilere erişim sağladılar. Fluoroacetate kod adıyla Hack turnuvalarına katılan bu ikili, Mobile “Pwn2Own competition” adlı yarışmada bu açığı bularak 50.000 Dolar’lık ödüle de sahip oldular. Bu yarışmadan sonra ortaya çıkan güvenlik açıkları, üreticilerle paylaşıldı ve gerekli önlemlerin alınması sağlandı.

Fluoroacetate, uygulamalar çalışırken kodları çeviren JICompiler (Just In Time) aracını manipüle etmenin yolunu buldu. Bunu yaparken de açık ortamlarda bildiğimiz ve güvenli olmayan WLAN noktalarından yararlanıldı

Örneğin Cafe’lerde bildiğimiz güvensiz WLAn ortamları gibi. JICompiler sayesinde kablosuz ortamında iPhoneX’e bağlanarak silinmiş verileri tekrardan oluşturdu ve bu verileri cihazlara yüklenebildi.

Telefonda sildiğimiz veriler esasında bilgisayarda bildiğimiz çöp kovalarına taşınıyor. Bu veriler bu çöp kovalarda 30 gün saklandıktan sonra tamamen siliniyor. Bunu bilen Fluoroacetate, aynı yöntemi Galaxy S9 ve Xiaomi Mi 6 Android işletim sistemli cihazlarda da denedi ve başarıya ulaştı. (donanimgunlugu.com)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız