Irak’ın güneyindeki protestolarda en az 330 kişi yaşamını yitirdi. 15 binden fazla kişi ise yaralandı. Önceki gece yolsuzluk ve işsizliği protesto eden halka ateş açıldı, en az beş kişi hayatını kaybetti

Irak’taki protestolarda ölü sayısı artıyor

Irak’ta işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla 2 aydır devam eden protestolarda, şu ana kadar 300’ün üzerinde kişi hayatını kaybetti, 15 binden fazla kişi yaralandı. Reuters’ın haberine göre, Nasıriye kentinde önceki gün akşam saatlerinde güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucunda en az beş kişi, yaşamını yitirdi.

Ajans, polis ve sağlık kaynaklarına dayandırdığı haberinde 50’den fazla kişinin de yaralandığını kaydetti. Habere göre, güvenlik güçleri kentteki üç köprü üzerinde toplanan göstericileri dağıtmak için gerçek mühimmat ve göz yaşartıcı gaz kullandı.

BİNA ATEŞE VERİLDİ

Ajansa konuşan kaynaklar, Nasıriye’deki protestoların sürdüğünü söyledi. Kaynaklar, göstericilerin bazı hükümet binalarını ateşe verdiğini belirtti. Ülkenin güneyindeki Basra kenti yakınlarındaki Um Kasr limanı civarında yapılan gösterilerde de güvenlik güçlerinin protestocuları dağıtmak için gerçek mermi kullandığı bildirildi. Reuters’ın haberine göre, olaylarda en az iki kişi ölürken 70’ten fazla kişi de yaralandı. Irak’ta istihdam, sağlık hizmeti ve eğitim gibi alanlardaki sıkıntılardan şikâyetçi olan birçok yoksul Iraklı, ekim ayının başından beri düzenledikleri gösterilerde, yolsuzluk ve yabancı güçlere hizmet etmekle suçladıkları hükümetin istifasını istiyor.

ABD’den ‘sürpriz’ ziyaret

Öte yandan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence yaklaşık iki aydır hükümet karşıtı protesto eylemlerine sahne olan Irak’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile telefonda görüşen Pence, Erbil’de ise Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (İKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ile bir araya geldi. Pence, Irak ziyareti kapsamında ülkenin batısındaki Enbar vilayetindeki Aynu’l Esad Askeri Üssü’nde görev yapan ABD askerlerini ziyaret etti. Irak’taki Amerikalı askerleri geçen yılın Aralık ayında ABD Başkanı Donald Trump ziyaret etmişti. Bu, Trump’ın bölgede görev yapan ABD askerlerini ilk ve son ziyareti oldu.

AF Örgütü’nden İran uyarısı

Uluslararası Af Örgütü, İran’da benzin zammına tepki eylemlerinde en az 115 kişinin polisler tarafından öldürüldüğünü açıkladı. Uluslararası Af Örgütü’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, benzine getirilen zam nedeniyle İran genelinde patlak veren protestolarda en az 115 kişinin hayatını kaybettiği ancak ölü sayısının tahmin edilenden fazla olabileceği belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Almaya devam ettiğimiz güvenilir bilgilere göre, İran’da güvenlik güçleri en az 115 göstericiyi hukuksuzca öldürdü. Gerçek sayının daha yüksek olduğuna inanıyor ve incelemeye devam ediyoruz. Devletleri, İranlı yetkililerden hesap sormaya çağırıyoruz.”