birgün

23° AÇIK

DÜNYA 27.09.2020 21:47

İran: Arabuluculuğa hazırız

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Azerbaycan ile Ermenistan arasında süren gerilimde, arabulucu olmaya hazır olduklarını duyurdu.

İran: Arabuluculuğa hazırız

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Dağlık Karabağ'daki çatışmalarla ilgili Azerbaycan ve Ermenistan arasında müzakereleri sağlamak için arabulucuğa hazır olduklarını bildirdi.

Twitter hesabından, Azerbaycan ve Ermenistan arasında bugün başlayan çatışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Zarif, iki ülke arasındaki 'düşmanlıkların son bulması' çağrısı yaptı.

İran'ın, Dağlık Karabağ'daki durumu yakından izlediğini belirten ve durumu ‘endişe verici şiddet’ olarak tanımlayan Zarif, "Düşmanlıklara derhal son verilmesi çağrısında bulunuyoruz ve anlaşmazlıkları çözmek için diyaloğu teşvik ediyoruz. Komşularımız önceliğimizdir ve müzakereleri sağlamak için arabuluculuk etmeye hazırız. Bölgemizin şimdi barışa ihtiyacı var" dedi

GERİLİM TIRMANDI

​Bölgede gerilim bu sabah yeniden tırmanmıştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun bu sabah cephe hattı boyunca ‘geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak’ Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtığı ve sivil kayıpların olduğu bildirilmişti. Azerbaycan Başsavcılığı da akşam saatlerinde yaptığı açıklamada Naftalan kentine düzenlenen saldırıda 5 sivilin hayatını kaybettiğini ifade etmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız